instagram-ın-yeni-özelliği

Instagram’ın Yeni Özelliği Seni Çok Sevindirecek

Dünya çapında en çok kullanılan sosyal ağ uygulaması, 5 harika güncelleme duyurdu. Instagram’ın yeni özelliği seni memnun edecek türden birçok pratik çözüme ve araca sahip.

Hayat telaşı içinde önemli güncellemeler gözünden kaçabilir. Bu da gelse dediğin bir özellik halihazırda uygulamaya eklenmiş olabilir ve bundan habersiz olmak pek de hoşuna gitmeyebilir.

Bu haberimizde, gündem olan Instagram’ın 5 yeni özelliği hakkında bilgiler paylaşacağız. Bu özelliklerden biri mutlaka çok hoşuna gidecek.

Önce küçük bir hatırlatmada bulunalım. Not alma konusunda sorun yaşıyorsan Cornell not tutma tekniği makalemizi mutlaka incele.

1. IGTV Kalkıyor

IGTV, Instagram özellikleri arasında belki de en büyük değişikliklerden biri. Uygulama, uzun videolar paylaşmayı mümkün kılan bu özellik için geri adım atmışa benziyor. Daha önce ayrı bir başlık olarak sunulan IGTV yapılan değişiklikle, Instagram Videoları olarak karşımıza çıkıyor. Artık takip ettiğin bir hesabın veya kendi IGTV gönderilerini, Videolar kısmında görebilirsin.

IGTV için yapılan değişiklikle videolarda birkaç yeniliğe de kavuşacaksın. Artık kırpma, filtre uygulama, konum ve insan etiketleme özellikleri, Instagram Video ile kullanımına sunuluyor. Ayrıca akıştaki ön izleme süresi 15 saniyeden 60 saniye çıkıyor.

2. Instagram İş Birliği Daha Etkin Hale Geliyor

instagram-ın-yeni-özelliği

Instagram, içerik üreticilerinin sıklıkla iş birliği yaptığı bir platform. Ancak iş birliği markalı içerikle sınırlı kalıyordu. Artık kullanıcılar birbirleriyle de iş birliği yapabilecek. Bunun için davet göndermek yeterli olacak.

Bu özellik sayesinde artık paylaşılan gönderi, katkı veren hesapla da ilişkilendiriliyor. Bunun için gönderi hazırlarken kişi etiketlemesi yapman gerekiyor. Bunun için gönderi oluştururken etiketleme yapmalısın.

Kişileri Etiketle bölümünde “Katkıda Bulunan Davet Et” seçeneğiyle iş birliği içinde olduğun hesabı seçebiliyorsun. Karşı tarafın da onay vermesi durumunda, gönderi diğer hesapla da ilişkilendiriliyor. İşin güzel tarafı, gönderinin her iki hesabın takipçileri tarafından görülebiliyor olması! Her iki profilde de paylaşım gösteriliyor.

3. Instagram Hikaye Süresi Artıyor

Instagram’ın yeni özellikleri arasında hikaye süresi ile ilgili bir güncelleme de bulunuyor. Hikaye paylaşımı yaparken 15 saniyeden daha uzun videoları, tek parça olarak yüklemek mümkün değildi.

Bu durum için Instagram düzenlemeye gitti ve 60 saniyelik videoların yüklenebilmesini test etmeye başladı. Bu özelliğin herkesin kullanımına tam olarak ne zaman sunulacağı henüz belli değil! Gelişmeleri Blogsal.net’e abone olarak takip edebilirsin.

4. Instagram Bağlantı Çıkartması Geldi

instagram-ın-yeni-özelliği

Instagram yeni özellikleri ile takipçisi az kullanıcıları sevindirecek. Çünkü artık herkes bağlantı paylaşabilecek. Bağlantı paylaşımları hikayeler ile yapılmaya devam edecek. Hikaye gönderilerine eklediğin bağlantılara, takipçilerin parmağını ekranda yukarı kaydırarak erişebiliyordu.

Bağlantı paylaşmada en büyük sorun 10 bin takipçi kuralı idi. Eğer 10 bin takipçin yoksa hikayelerde bağlantı paylaşamıyordun. Ancak yeni güncellemeyle birlikte bu değişti ve “Yukarı kaydır” tarihe karıştı. Bunun yerine hikayelere “Bağlantı” çıkartması geldi. Verilen linklere gitmeni sağlayan bu çıkartmayı hikayelerde bol bol görecek, bir ürüne veya blog yazısına kolayca bakabileceksin.

5. Instagram Bilgisayardan Paylaşım

instagram-ın-yeni-özelliği

Akıllı telefonlar ile kolayca fotoğraf ve video çekimi yapılabilmesi, bunların Instagram’da hızlıca paylaşılmasına da fırsat veriyor. Ancak bilgisayardan paylaşım yapmak istediğinde işler zora giriyordu.

Instagram yeni gelen özellik ile artık bilgisayar üzerinden gönderi paylaşmak mümkün. Evet, belki de bunu zaten birkaç hile yapabiliyordun! Ama artık bunlara gerek duymayacaksın. Bilgisayarında Chrome gibi herhangi bir tarayıcı kullanarak Instagram sayfana girmen yeterli olacak.

Şimdilik bilgisayardan hikaye paylaşmak mümkün değil. Ancak gönderi paylaşabilmek bile güzel bir başlangıç olacak. Özellikle de bilgisayar programlarını kullanarak gönderilerini tasarlıyorsan işin şimdi daha kolay.

Sonuç olarak Instagram’ın Yeni Özelliği

Telegram özellikleri 8.0 ile nasıl değişti daha önce ele almıştık. Bu haberimizde Instagram’ın yeni özelliği olarak seçtiğimiz 5 farklı güncellemeye değindik:

  • IGTV’nin sonu
  • İş birliği
  • Hikaye süresi
  • Bağlantı çıkartması
  • Bilgisayardan paylaşım

Bu yeni özellikleriyle TikTok gibi güçlü rakipleri karşısında Instagram ne kadar başarılı olacak zamanla göreceğiz. Peki, Instagram’ın yeni özelliği olarak bahsettiklerimizden hangisi daha çok hoşuna gitti? Görüşlerini yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsin.

Instagram’da gizlilik blog yazımızı okumayı ve Blogsal.net’e abone olmayı unutma. Eminiz ki bu haberi sosyal ağlarında arkadaşlarınla da paylaşacaksın.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir