en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

En İyi 11 İngilizce Türkçe Sözlük Sitesi

Kafana takılan İngilizce bir kelime mi var? Online hizmet veren en iyi İngilizce Türkçe sözlük burada hem de 11 tane. Kelimeni yaz anında bulup öğren.

Gelişen teknoloji pek çok alışkanlığı değiştirdiği gibi dil öğrenme alışkanlıklarını da değiştirdi. Kelime bilgisi açısından önemli olan sözlük kullanımı da haliyle bundan nasibini aldı.

Taşıması kolay cep boy sözlüklerin yerini artık cep telefonuna yükleyebildiğin İngilizce Türkçe sözlük uygulamaları aldı. Pek çok sözlük programının yanı sıra web tarayıcıları için geliştirilmiş sözlük veya çeviri eklentileri var.

İngilizce Türkçe çeviri dahi yapabilen, online (çevrim içi) hizmet veren en iyi İngilizce Türkçe sözlük siteleri arasından 11 tanesi Blogsal.net’te.

Bugün uygulamalardan ziyade sözlük sitelerine bakacağız. Bu web sitelerine cep telefonun tarayıcısından da kolaylıkla girebilirsin. Boşuna uygulama yüklemene gerek kalmaz, cihazının hafızası da sana kalır.

En İyi İngilizce Türkçe Sözlük

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Sözlükler, kelimelerin anlam(lar)ını açıklamak gibi temel bir işleve sahip. Basılı olan sözlükler haliyle içerik olarak sınırlı kalıyor. Kelime sayısı arttıkça ya sözlük kalınlaşıp ağırlaşıyor ya da yazılar oldukça küçülüyor.

İngilizce öğrenirken Oxford, Cambridge, Longman, Collins, Redhouse, Langenschedit, Fono gibi yayınevlerine ait sözlükleri kullanmayan neredeyse yoktur.

İnternet’ten blog okurken bir kelime aklına takıldı. Ayağa kalkıp sözlüğü alıp karıştırmaya mı başlayacaksın?

Elbette ki bir sözlüğü eline alıp karıştırmanın faydaları yadsınamaz ancak dijitalleşen dünyada web siteleri daha pratik çözümler, daha zengin bir kelime dağarcığı ve içerik sunuyor. Pek çok yayıncı artık sözlüklerini İnternet’e taşımış durumda.

İngilizce Türkçe sözlük siteleri sadece kelimenin anlamını vermekle kalmıyor, farklı aksanlarda kelimenin telaffuzları dinlemeni, örnek cümleler içinde kullanımını incelemeni hatta bağlama göre çevirilerini görmeni sağlıyor. Kimi web siteleri kelimenin geçtiği videoları izlemeni dahi sağlıyor.

En İyi İngilizce Türkçe Sözlük için 11 Değerlendirme Kriteri

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük-infografik2

En iyi İngilizce Türkçe sözlük sitelerine karar verirken şu noktaları inceledik:

1- Kullanım kolaylığı: Web sitesi arayüzü itibarıyla kolayca kullanılabiliyor ve neyin ne olduğu anlaşılıyor mu? Okunaklı ve ilgi çekici mi?

2- Üyelik: Hesap açma zorunluluğu var mı, ücretsiz mi?

3- Anlam: Kelimenin karşılığı, anlamı veya açıklaması nasıl veriliyor?

4- Telaffuz: Sesli ve yazılı olarak kelimenin okunuşu veriliyor mu? Aksan seçimi var mı? Yapay zeka mı yoksa gerçek kullanıcıların veya insanların seslendirmeleri mi kullanılıyor mu?

5- Örnek: Kelimenin anlamı örnek cümleler ile destekleniyor mu?

6- Bağlam (Context): Örneklendirme ile ilgili olsa da kelimenin bağlamsal anlamı, bir içeriği göre sunulmuş mu?

7- Ek bilgiler: Kelimenin geçtiği deyimler, atasözleri veya özlü sözler ile eş anlamlıları veya zıt anlamlıları, öbek fiiller, benzer kelimeler verilmiş mi?

8- Yardımcılar: Kelime öğrenmeyi kolaylaştıran veya farklı yardımcılar var mı?

9- İngilizce Türkçe çeviri: Sözlüğün bir çeviricisi var mı? Metin çevirisi yapabiliyor mu?

10- Farklı dil desteği: Tekli veya çoklu dil desteği web sitesinde bulunuyor mu?

11- Kullanıcı Katkısı: Kullanıcılar yeni kelimeler ekleyip mevcut kelimelerin doğrulunu değerlendirebiliyor mu?

En İyi İngilizce Türkçe Sözlük: 11 Muhteşem Web Sitesi

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Sözlük seçiminde elbette kişisel tercihlerin önemli. En iyi İngilizce online sözlükler arasından kendi ihtiyaçlarına uyan bir tanesini seçebilirsin.

Burada İngilizce seviyen de önemli. Başlangıç düzeyinde biri isen kelimenin anlamını bir iki örnekle veren bir site ihtiyacını görebilir

İleri düzey bir kullanıcı isen daha fazla beklentin olabilir, kullanacağın web sitesi, eş anlamlılar, İngilizce deyimler, öbek filler, günlük hayattan örnekler gibi pek çok şey sunmalıdır.

Firefox kullanarak üç kelimeyi aradık: home (başlangıç), modest (orta düzey), abate (arcane – ileri seviye)

Şimdi en iyi İngilizce Türkçe sözlük listemize geçelim.

1- Cambridge Dictionary

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Cambridge University Press (Cambridge Üniversitesi Yayınları) İngilizce sözlük alanında en yetkin kurumlardan bir tanesi ve basılı yayıncılıkta olan tecrübesini İnternet’e taşıyor.

Cambridge Dictionary, en iyi İngilizce İngilizce sözlük olarak ilk akla gelenlerden biri olsa da İngilizce Türkçe sözlük seçeneğine de sahip.

Arayüz dilini Türkçe olarak ayarlayabilirsin. Siteyi Türkçe olarak rahatlıkla kullanabilirsin. Neyin nerede olduğu gayet açık. Reklamlar rahatsız etmiyor.

Metinler okunaklı, aranan kelime vurgulu gösteriyor. Gözü yormayan bir yapıya sahip.

Ücretsiz ve üyelik zorunlu değil ancak üye olursan çeşitli ek özellikler sunuyor.

Kelimenin en temel Türkçe anlamını, sözcük türüne göre veriyor. Eğer bir kelimenin sıfat, zarf gibi farklı sözcük türlerinde kullanımı varsa kelime tanımının altında bulunan Göz At bölümünden bakabilirsin.

Kelimeyle ilgili kalıplaşmış ifadeler, deyimler varsa gösteriyor. Aksanlara göre (İngiliz, Amerikan İngilizcesi) telaffuz ve fonetik yazılış kelimenin hemen altında yer alıyor. Rahatlıkla ses kayıtlarını dinleyebilirsin.

Kelimeyle ilgili bir veya daha fazla örnek, İngilizce olarak veriliyor ancak örneğin Türkçesi yok. Kelimelerin geçtiği phrasal verbs yani öbek fiil kullanımları yer alıyor.

Birçok kelime, A1’den C2’ye kadar seviyelere göre gruplandırılmış ve sembollerle belirtilmiş.

Cambridge Dictonary Plus özelliği ile kelime listeleri oluşturmanı veya mevcut listeleri çalışmanı ve testler yapmana imkan tanıyor. Ancak bu özellikten yararlanmak için üye olman gerekiyor.

Günün kelimesi, blog, dil bilgisi bölümleri mevcut ancak bunlar Türkçe değil.

İngilizce Türkçe çeviri özelliğine de sahip. Kelime çevirmenin yanı sıra 2000 karaktere kadar metin de çevirebiliyor. Çeviriler, Microsoft tarafından sağlanıyor.

Çoklu dil desteğine sahip ama tek yönlü (İngilizce İspanyolca gibi). Kullanıcılar kelime ekleyemiyor ancak beğendiğin kelimeleri Twitter ve Facebook’ta paylaşabilirsin.

Sonuç olarak İngilizce öğrenenleri pek çok açıdan tatmin edebilecek, referans sayılan bir sözlük. Bazı kelimelerin Türkçe karşılıkları bulunmuyor (örn. arcane kelimesi) sadece İngilizce tanımları yer alıyor. Türkçe İngilizce sözlük yok. Kelime çevirileri başarılı olsa da metin çevirilerinde pek de başarılı olduğu söylenemez.

2- Tureng İngilizce Türkçe Sözlük

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Tureng İngilizce Türkçe dışında üç dil grubunda da sözlük olarak kullanılabilen oldukça popüler Türkiye merkezli bir site. Türkçe İngilizce arama yapabilirken Türkçe’den diğer dillere arama yapamıyorsun.

Oldukça sade, anlaşılır Türkçe bir arayüze sahip. Koyu tema da var. Yazılar okunaklı, kelimelerin anlamları gri renkli bir listede sıralanıyor. Reklamlar makul düzeyde.

Üye olmadan ücretsiz bir şekilde kullanabilirsin. Üye olman durumunda arama geçmişini görüntüleyebilir, Excel dosyası olarak indirebilirsin.

Kelimelerin anlamları, kelime karşılığı şeklinde veriliyor. Türkçe karşılığı olmayan kelimeler kısaca açıklanıyor. Sözcük türü belirtilmiş. Kelimeyle ilgili kalıplaşmış ifadeler varsa bunlara da yer veriliyor.

Telaffuzları ve farklı aksanları dinleyebilirsin. YouGlish iş birliği ile kelimenin geçtiği videoları da izleyebilirsin. Ancak fonetik yazılış yok.

Örnek verilmese de kelimelerin kategorilere ayrılması anlamayı kolaylaştırıyor. Konuşma dilinde ve argoda kelimenin kullanımı varsa gösteriliyor.

Bağlam sorunu, genel, bilgisayar, dilbilim, teknik, kimya, deyim, ticaret/ekonomi gibi kategorilerle aşılmaya çalışılmış.

Eş anlamlılar sözlüğü bulunuyor. Metin çevirisinden ziyade kelime çeviriyor. İngilizce Almanca gibi üç farklı dil çiftinde daha kelime çevirisi yapabiliyor. Mobil uygulamaları var.

Kullanıcı olarak bir çeviri önerisinde bulunabilir veya bir çevirinin düzeltilmesini talep edebilirsin.

Sonuç olarak her seviyeden İngilizce öğrenene hitap eden kullanışlı, iyi bir sözlük. Örnek verilmemesi en büyük eksisi. Ancak konuşma İngilizcesi, kalıplaşmış ifadeler dahil olmak üzere kategorilere ayrılmış zengin kelime dağarcığı oldukça tatmin edici.

3- Sesli Sözlük İngilizce Türkçe

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Sesli Sözlük, 20 farklı dilde kelime çevirisi yapabilen, kapsamlı bir sözlük. İngilizce Türkçe sözlük olarak oldukça başarılı. İngilizce İngilizce bir sözlüğü de sahip.

Arayüzü sade ve kullanımı kolay. Sadece metin boyutu biraz daha büyük olabilirdi. Reklamlara boğulmayan bir sayfası var.

Zorunlu üyelik gerektirmeyen ücretsiz bir sözlük. Ancak üye olursan kelimeleri favorilerine ekleyebilir ve daha sonra favori kelimelerini ve arama geçmişini indirebilirsin.

Kelimelerin neredeyse tüm kullanımları ve anlamları sözcük türleriyle birlikte kapsamlı bir şekilde verilmeye çalışılmış.

Telaffuzları üç farklı aksan da (Avustralya İngilizcesi) dinleyebilirsin. Fonetik yazılış sağ tarafta pek göze çarpmıyor. Yine sağ taraftaki kelimeyle ilgili videoları izleyerek kullanımı ve söylenişi öğrenebilirsin.

Kelimenin her anlamı için olmasa da örnekler verilmiş. Örnekler açık gri renkli ve Türkçesi de var. Bir bağlama göre daha kolay anlamanı sağlıyor. Özellikle İngilizce İngilizce sözlükte bağlama göre örnek daha fazla veriliyor.

Kelimenin geçtiği terimler, deyimler, kalıplaşmış ifadelere yer veriliyor. Ayrıca kelimenin eş ve zıt anlamlıları da gösteriliyor.

Hem kelime öğrenmeni hem de eğlenmeni sağlayan 7 tane kelime oyunu var. Ana sayfada günün kelimesi yer alıyor. Blog var ancak çok şimdilik çok yetersiz. Web tarayıcılar için eklentilere ve uygulamaya da sahip.

İngilizce Türkçe, Türkçe İngilizce kelime çevirisinin yanı sıra 20 farklı dilde 200 harflik metin çevirisi de yapabiliyor. Ancak çeviriler sözlük kadar başarılı değil.

Kullanıcılar, sözlüğe katkı sağlayamıyor.

Sonuç olarak ihtiyaçlarını fazlasıyla görebilecek bir sözlük. Kelimelerin peş peşe sıralanması gözü korkutsa da ileri düzey İngilizce öğrenenler rahatlıkla faydalanabilir. Kelimeler her ne kadar kategorilere ayrılmamış olsa da ilgili terimlerin gösterilmesi bir artı.

4- Zargan İngilizce Türkçe Sözlük

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Türkiye’de hazırlanmış en kapsamlı İngilizce Türkçe sözlüklerden biri de Zargan. Oldukça yeterli bir kelime hazinesine sahip. Elbette ki Türkçe İngilizce sözlük olarak da kullanılabiliyor.

Makul derecede reklamların olduğu, anlaşılması kolay bir arayüze sahip. Kelime açıklamaları gayet okunaklı ve satırlar yardımıyla birbirinden ayrılmış.

Üyelik özelliği bulunmuyor, tamamen ücretsiz. Kullanıcıların yeni kelime ekleme ve düzeltme şansı da yok.

Kelimenin, sözcük türlerine göre kelime karşılıkları veriliyor. Sözcük türleri (fiil, isim, sıfat vs.) varsa kullanım alanı (bilgi teknolojileri, inşaat, sanayi vs.) kırmızı renkli olarak veriliyor.

Kelimelerin telaffuzlarını kelimenin ve her satırın başındaki hoparlör simgesine dokunarak dinleyebilirsin. Aksan seçimi yok.

Kelime karşılıklarının birçoğunda Türkçesiyle birlikte örnekler de veriliyor. Bağlamdan ziyade kelimenin kullanım alanı ifade edilmiş.

Kelimelerle ilgili varsa terimlere ve kalıplara da yer verilmiş. Terimler/Kalıplar sekmesi üst menüde yer alıyor.

Kelime öğrenimi için ek bir yardımcı program veya bölüm sunmuyor ancak sözlüğün mobil uygulamaları mevcut. 10 Temel Kelime, Popüler Terimler ve Son Aradıklarım bölümleri var.

İngilizce Türkçe çeviri için özel bir sayfa yok. İngilizce dışında başka bir dili de desteklemiyor.

Sonuç olarak Zargan, daha sade bir sözlük arayanlar için ideal. Temel olarak Atalay Sözlüğü’nü kullandığından kelimelere daha güzel karşılıklar bulma şansın var. Telaffuz için aksan seçiminin olmaması, fonetik yazılışları göstermemesi şimdilik eksi yönleri.

5- bab.la Sözlük

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

bab.la İngilizce Türkçe iyi yönlü sözlük olarak kullanılabiliyor. Çok dilli bir sözlük olmasına rağmen sadece Türkçe Almanca sözlüğe sahip.

Arayüz göze hitap ediyor. Yazılar oldukça okunaklı ve kelime tanımları bölümler halinde veriliyor. Kelimenin çevirisi, çeviriler ve örnekler, eş anlamlılar, kullanım örnekleri ve daha fazlası şeklinde belirgin bölümlere ayrılmış.

Üyelik sistemi olmayan ücretsiz bir sözlük. Kullanıcılar, çevirilerde hata bulursa sadece düzeltme talebinde bulunabiliyor.

Kelimenin sözcük türüyle birlikte en temel karşılığı veriliyor. Çok fazla tanımlama yapılmıyor. Birden fazla karşılığı olan kelimelerin sadece temel anlamları yer alıyor. İstersen kelimenin eş anlamlılarına da bakabilirsin.

Telaffuz yapay zeka tarafından seslendiriliyor, aksan seçimi yok.

Örnek çevirilere ve kullanım örneklerine yer verilmesi kelimenin anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Bağlam sorunu da bir nebze olsun ortadan kaldırıyor. Örnek olarak kelimenin geçtiği cümleyi Türkçe olarak da veriyor.

Fiil çekimlerine, cümle kalıplarına bakabilirsin. Kelime oyunları bulabileceğin bir bölüm bulunuyor. Başlangıç seviyesi kelime testleri de var. Yurt dışında yaşamla ilgili makaleler de mevcut.

İngilizce Türkçe çeviri sayfası var ve metin çevirisi 1000 karakterle sınırlı. Ayrıca Çeviri bölümünde günlük hayatta sık kullanılan ifadeleri de bulabilirsin.

Çoklu dil desteğine sahip ancak Türkçeyi destekleyen çok fazla sözlük yok. Kullanıcılar sözlüğe kelime ekleyemiyor.

Sonuç olarak bab.la sözlük, basit ve anlaşılır arayüzü ile başlangıç ve orta düzeye yakın İngilizcesi olanları, verdiği örnek ve çeviriler ile tatmin edecek başarılı bir sözlük. Ancak her kelime için örnek veya çeviri göstermemesi (örn. arcane kelimesi yok), kelime karşılıklarının sınırlı kalması rakiplerine göre elini zayıflatıyor.

6- Glosbe

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Glosbe, Polonyalı iki arkadaşın alt yapısını oluşturduğu bir topluluk sözlüğü. Glosbe, Türkçe de dahil olmak üzere pek çok dil ikilisini destekliyor. Nöral makine çevirisi (NMT) teknolojisine sahip.

Glosbe’nin küresel sitesinden ziyade Türkiye’ye özel sitesinin arayüzü daha kullanışlı, düzenli ve ilgi çekici. Bu siteye göre değerlendireceğiz. Kullanımı kolay olan sitede renkler ile vurgulama yapılmış, bu da neyin nerede olduğunu bulunmasını sağlıyor.

Kelimelerin çoğu açılır menülerle açıklanmış. Bu da karşılıklar arasında boğulmanı önlüyor. Oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip. Kelime dağarcığı oldukça fazla.

Siteyi üye olmadan ücretsiz olarak kullanabilirsin. Ancak üye olman durumunda sen de sözlüğe yeni kelimeler ekleyebilir, çevirilerde düzeltme yapabilir ve önerilerde bulunabilirsin. Topluluğun desteği sayesinde içerik giderek daha kapsamlı ve faydalı hale gelmekte.

Bir kelimenin neredeyse tüm karşılıkları verilmiş durumda. İstersen kelimenin önce İngilizce İngilizce açıklamasına bakabilirsin. Sözcük türü, fonetik yazılış, varsa dil bilgisi açıklamaları kelimelere eklenmiş durumda.

Telaffuzları gerçek kullanıcı kayıtlarında dinleyebilir, farklı insanların kelimeleri nasıl seslendirdiğini kolaylıkla duyabilirsin.

En iyi yanlarından birisi de örnek çevirilerde gerçek çeviri belleği (TM) dosyaları kullanılmış. Bu da çevirilerin güvenirliğini artıyor. Her çevirinin kaynağı veya yapan kullanıcı paylaşılıyor. Makine çevirileri ayrı bir bölüm olarak sunuluyor.

Örnek cümleler hem İngilizce hem de Türkçe. Fazla sayıda örnek bulmak ve kelimenin kullanıldığı bağlamı çözmek mümkün.

Kelimeyle ilgili resimleri varsa deyimleri de gösteriyor. Kelimelerin öğrenilmesiyle ilgili ek kaynak yok ancak fiil çekimleri gibi kurallar dil bilgisi başlığı altında her kelime de sunuluyor. Mobil uygulamalarından yararlanabilirsin.

İngilizce Türkçe metin çeviricisi de var. Çoklu dil desteği burada da söz konusu.

Topluluğa üye olarak sen de ses kaydı ve sözcük ekleyerek bu sözlüğe katkıda bulunabilirsin.

Sonuç olarak Glosbe, geniş kelime dağarcığı, ses kayıtları, bol örnek ve çevirileri ile başta ileri düzey İngilizce öğrenenler olmak üzere herkesi tatmin edebilecek başarılı bir sözlük. Videoların olmaması ve çevirilerin kullanıcılar tarafından değerlendirilememesi bu tarz bir sözlük için eksiklik sayılabilir.

7- Reverso Translation

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Reverso aslında bir çeviri hizmeti ancak kapsamlı bir İngilize Türkçe sözlüğe de sahip. Çeviri, sözlük, yazı denetleme, fiil çekimleri, eş anlamlılar, belgeler gibi dil hizmetleri de sunuyor.

Her hizmetin arayüz dili Türkçe değil. Sözlüğü Türkçe arayüzle kullanamazken kullanman Context (bağlam) bölümünü kullanabiliyorsun. Çok hizmet sunduğu için ilk başta karmaşık gelse de zamanla alışılıyor.

Üye olmadan sözlüğü kullanabilsen de Context örnekleri üye olmayanlar için sınırlı. Kendi favori kelime listeni oluşturabilmen için üye olman gerekiyor.

Sözlükte kelimelerin Türkçe karşılıklarını bulabilirsin. Sözcük türü ve İngiliz/Amerikan İngilizcesi olduğu belirtiliyor. İstersen kelimenin İngilizce tanımına da ulaşabilirsin.

Sözlük bölümünde kelimelerin telaffuzları bulunmuyor. Kelimelerin okunuşlarını duymak için Context bölümüne girmelisin. Burada da seslendirmeler yapay zeka tarafından yapılıyor.

Sözlükte sadece İngilizce örnek varken Context bölümünde bağlama göre Türkçe çevirileri de yer alıyor. Context bölümünde kelime ile ilgili daha fazla örnek bulabilirsin. NMT temelli, TM dosyalarına dayalı çeviriler yer alıyor ve kaynaklar da belirtiliyor.

Kelimelerin eş anlamlılarına Snynoyms bölümünden bakabilirsin. Dil bilgisi kuralları, Grammar bölümünde veriliyor. Fiilerin çekimleri Conjugation bölümünde yer alıyor.

Web tarayıcına kurabileceğin bir eklentiye, mobil uygulamalara, dil araçlarına sahip.

Çoklu dil desteğinin yanı sıra metin çevirisi de yapabileceğin Translation bölümü bulunuyor. Belgelerini gönderip profesyonel çeviri desteği de alabilirsin.

Kullanıcıların eklediği kelimelerden oluşan katılımlı bir sözlüğe (Collobarative Dictionary) sahip. Kullanıcılar kelimelerin çevirilerini ve örnekleri beğenip beğenmediklerini belirtebiliyor, favorilerine ekleyebiliyor.

Sonuç olarak Reverso, sözlük olarak çok tatmin edici olmasa da Context bölümü ile kelimeleri kavramana yardımcı olabilir. Aradığın kelime (arcane) yoksa başka bir kelime gösteriyor veya listeye ekleneceğini söylüyor. Bağlam bazlı kullanılabilecek sözlüklerden.

8- Vikisözlük (Wiktonary)

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Vikipedi’nin sözlük çalışması olan Vikisözlük ortaklaşa oluşturulan katılımlı sözlük. Kelime ekleme çalışmaları devam etmekte olup çok dilli.

Arayüz bildiğin Vikipedi arayüzü. Kullanımda sorun yaşamayacaksın. Üyelik kelime eklemek istersen gerekli onun dışında üyelik istemeyen herkese açık bir sözlük.

Bir kelimenin birden fazla dilde karşılığını gösteriyor. En temel anlam ön plana çıkarılıyor. Kelimenin karşılığını veya ne anlama geldiğini gösteriyor. Sözcük türünün yanı sıra eş anlamlılarına da bakabilirsin.

Kelimenin telaffuzu bulunmuyor. Kelime ile ilgili herhangi bir örnek, bağlam veya içerik yok. Ek bir bilgi de sunulmuyor.

Çeviri özelliği zaten yok. En önemli özelliği olan çoklu dil desteği bir kelimenin karşılığını farklı dillerde gösterebilmesi.

Kullanıcıların katkısıyla oluşturulduğu için geliştirilmeye devam ediyor.

Sonuç olarak Vikisözlük, bir kelimenin farklı dillerdeki karşılığını veya kelimelerin temel Türkçe karşılıklarını arayanları tatmin edebilir ama geliştirilmesi, kelime karşılıklarının artırılması gerekiyor. Pek çok sözlüğe kaynaklık ettiği için referans olma yolunda. İngilizce öğrenenler için pek kullanışlı bir sözlük değil.

9- Limasollu Naci

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

İngilizce öğretimi alanında uzun yıllardır yayıncılık yapan Limasollu Naci, deneyimlerini dijitale taşıyor. Yabancı dil öğrenenler için hazırladığı kaynaklara ek olarak İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce sözlüğe de sahip.

Sözlük ana sayfadaki üst menüde değil de ücretsiz İngilizce eğitim sayfasında yer alıyor. İçerikten sözlük bağlantısını tıklayarak açabilirsin. Kelimenin karşılığı kutucuklar halinde, birbirlerinden ayrı olarak sunuluyor. Aradığın kelimeyi içeren benzer tüm kelimeleri gösteriyor.

Kelimenin sadece anlamı, sözcük türü veriliyor. Herhangi bir telaffuz, örnek veya bağlam yok.

Dil öğrenimi ile ilgili yardımcı kaynaklar mevcut. İngilizce en çok kullanılan 1000 kelime ve cümle listesi var.

Esasen çeviri yapmıyor ancak Google Çeviri destekli bir çeviri bölümü var. Farklı dillerde sözlük yok ancak Rusça, Almanca gibi diller için eğitim içerikleri mevcut.

Kullanıcılar sözlüğü herhangi bir katkı da bulunamıyor.

Sonuç olarak, Limasollu Naci basit ama işlevsel bir sözlük arayanların işini görür. Örnek, telaffuz ve bağlam eksikliği onu rakiplerinin gerisinde bırakıyor ancak kelime dağarcığı olarak yeterli.

10- Google Çeviri

en-iyi-ingilize-turkce-sozluk

Makine çevirisi denildiğinde ilk akla gelen Google Çeviri, çeviri konusundaki yeteneklerini sözlük olarak da gösteriyor. Kelime çevirisinde daha başarılı sonuçlar verebiliyor.

Klasik sade Google arayüzüne sahip. Çeviri özelliğinden ziyade sözlük boyutuyla ele alacağımız için belge yüklemek yerine Metin sekmesi seçili olmalı. Boş alana dilediğin kelimeyi yazabilirsin. Dili zaten otomatik algılıyor, sorun olursa elle de yazabilirsin.

Üye olmak zorunda değilsin. Google hesabını kullanarak giriş yaparsan arama geçmişini daha kolay takip edebilirsin.

Kelimenin anlamları sözcük türüne göre listeleniyor. Önce isim, sıfat, zarf vs. şeklinde gruplandırarak veriliyor. Kelimelerin telaffuzlarını hoparlör simgesinden dinleyebilirsin ancak aksan seçimi yok.

Kelimenin altında İngilizce örnek cümleler yer alıyor. Çevirilerde en sık kullanılan anlamıyla kelimenin karşılığı sıklık derecesine göre sıralanıyor.

Bağlamı kelimenin İngilizce açıklamasından çıkarabilirsin. Fazlaca örnek veriliyor. Örneklerin yanı sıra kelimenin eş anlamlıları da gösteriliyor.

5000 karaktere kadar metin çevirisine izin veriyor. Çoklu dil desteği herkesin malumu. Eklentisi sayesinde Chrome’da siteleri otomatik olarak çevirebiliyor. Mobil uygulamasını kullanmayan yok gibi.

Kullanıcı olarak bir kelimenin çevirisinin düzeltilmesini talep edebilir veya kendin bir düzeltme gönderebilirsin. Favori kelimelerine yıldız koyabilirsin.

Sonuç olarak Google Çeviri, kabaca bir metni anlamak için yeterli. Kullanım pratikliği nedeniyle bir kelimenin anlamını öğrenmek için Google Çeviri’yi rahatlıkla kullanabilirsin.

11- Microsoft Terminology

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük

Aslında Microsoft Terminology, klasik bir sözlük değil daha ziyade terimler sözlüğü (sözlükçe). Dünyanın en büyük yerelleştirme işlerinde birini başaran Microsoft, ürünlerinde ortak bir dil kullanmaya, gelecekteki projeleri için bir kavramlar dizini oluşturuyor.

Microsoft terimler sözlüğünü herkese açmış durumda. Bilişim teknolojileri ile ilgili bir kelimenin anlamını öğrenmek istediğinde başvurabileceğin güvenilir kaynaklardan biri.

Arayüz dili Türkçe değil ama kullanımı kolay. Sadece kelime çiftini İngilizce Türkçe olarak ayarlaman yeterli. Belirli bir ürüne göre de aramanı sınırlandırabilirsin.

Herhangi bir üyelik istemiyor, tamamen ücretsiz.

Kelimenin çevirisi (Translation) ve tanımı (Definition) veriliyor. Sözcük türü, telaffuz yok. Çevirinin hangi üründe kullanıldığını gösteriyor.

Sadece terim çevirisi içerdiğinden metin çevirme özelliği yok. Çoklu dil desteği olsa da Türkçeye sadece İngilizceden çeviriyor.

Sonuç olarak Microsoft Terminology, bilişim alanıyla ilgili en kapsamlı terimler sözlüklerinden biri. Yabancı dil öğreniminde işene yaramasa da BT üzerine çalışanların mutlaka göz atması gereken bir sözlük.

Sonuç Olarak En İyi İngilizce Türkçe Sözlük

en-iyi-ingilize-türkçe-sözlük-infografik-12

Yukarıda saydığımız gibi her sözlüğün kendine göre artı ve eksi yönleri var. Öncelikle kendi ihtiyaçlarını belirleyip ona göre bir sözlük belirleyebilirsin.

İngilizcede kelime öğrenirken en büyük hata kelimeleri tek tek ezberlemektir. Bunun yerine bir bağlam içerisinde örnekle öğrenmek kelimenin hafızada uzun süre kalması için daha faydalıdır.

Sözlük seçimini yaparken örnek, telaffuz ve eş anlamlılar gibi ek özellikleri olup olmadığına dikkat et. Yazılışı öğrenirken telaffuzu da öğrenmen ve kelimenin hangi durumlarda kullanıldığın öğrenmen çok önemli.

Aksi takdirde komik durumlara düşebilir, hiç istemediğin cümleler kurabilirsin.

Yukarıda bahsettiğimiz en iyi 11 İngilizce Türkçe sözlük arasından biri mutlaka işini görecek. Görüşlerini veya kullandığın diğer sözlükleri Yorumlar kısmında paylaşabilirsin.

Biraz kafamı dağıtayım diyorsan La Casa de Papel dizisi ne anlatıyor blog yazısını oku ya da hazır gaza gelmişken yeni İngilizce deyimler öğrenerek gününü kazançlı tamamla.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir