instagram-da-gizlilik

Instagram’da Gizlilik Ne Kadar Mümkün? En Kapsamlı Rehber

Gizli hesaba bakma, akıl almaz bir furyaya dönüşmüşken Instagram’da gizlilik ne kadar mümkün, ele alıyoruz. Instagram gizlilik ayarları nasıl yapılır, işte en kapsamlı 2020 rehberi!

Statista’ya göre Instagram’da, 1 milyardan fazla kullanıcı, günlük aktif olarak kullanan 500 bin kişi, her gün eklenen 100 milyon fotoğraf ve video, 50 milyardan fazla paylaşılan resim ve Türkiye’de 39 milyon kullanıcı.

Rakamlar abartılı gelebilir ama bunlar gerçek. Bu kadar kullanıcı ve paylaşım arasında hala Instagram’da gizlilik mümkün mü?

Bu soruya birlikte cevap arayacak, mümkün olduğunca gizli kalmanı sağlayacak ayarlardan bahsedeceğiz.

Instagram’da gizli hesap hesap görme yollarına değinecek, ne kadar başarılı olduklarını açıklayacağız. Düşeceğin bu tuzak başına neler açabilir, kendin anlayacaksın.

Instagram’da Gizlilik Nedir?

instagram-da-gizlilik

Instagram’da iki farklı türde hesap (profil) bulunuyor: herkese açık ve gizli hesaplar. Aslında tüm hesaplar varsayılan olarak herkese açıktır. Hesabını oluşturduktan sonra gizli olarak ayarlayabilirsin.

Herkese açık hesaptan yapılan paylaşımları ve profil bilgilerini isteyen herkes izin almaksızın görebilir. Ancak hesabını ve paylaştıklarını sadece onayladığın takipçilerinin görmesini istiyorsan hesabını gizli olarak ayarlamalısın.

Gizli hesap, bir nevi daha özel paylaşımlar yapmanı sağlar. Konu etiketlerinde ve konum sayfalarında yalnızca onayladığın kişilerin paylaşımlarını görmesine izin vermiş olursun.

Instagram’da Gizlilik Ne Kadar Mümkün?

instagram-da-gizlilik

Öncelikle bazı şeyleri aklında bulundurmalısın. İnternet’te bir şeyi paylaşıyorsan %100 gizli kalması çok zor. Açığa çıkarmak için her zaman bir yol vardır.

Tamamen gizli kalmak, fotoğraflarının görünmemesini istiyorsan tek yol hiç paylaşmamak. Bu da soysal ağlardan izole bir şekilde yaşaman anlamına gelir.

Özellikle Instagram’dan uzak kalmak istemiyorsan neyi, nasıl paylaştığına dikkat etmen önemli. Gizlilik ayarlarını iyi bir şekilde yapılandırabilir, daha tedbirli kullanabilirsin.

Unutma ki Instagram’da her şeyi gizlesen bile kullanıcı adın ve profil resmin görünür. Kullanıcı adını bilen biri kolayca arama yapabilir.

Türkiye’de İnternet’in yaygınlaşmaya başladığı 2000’li yılların başında da bugünküne benzer sosyal ağ siteleri, chat uygulamaları vardı. Profil resmi dahi koymaktan çekinen bir milletten bugün Instagram’ı en çok kullanan 6. ülke konumuna geldik.

Zoom kadar geniş çaplı olmasa da görüntülü görüşmeye dahi imkan tanıması Instagram’ı giderek daha da popüler hale getiriyor.

27 Mayıs 2020’de 3 milyon izleyici ile Acun Ilıcalı Survivor’da, Instagram canlı yayın rekorunu kırdı. Katılımcı sayısını bir düşün!

Bu kadar çok kullanıcı, paylaşılan fotoğraf ve video arasında gizli kalmak ne kadar mümkün?

Instagram’da Gizlilik İhlalleri: Gizli Hesap Görme Meselesi

instagram-da-gizlilik

Instagram’da bir kullanıcı hesabını gizlediyse aslında “Tanışmıyorsak beni takip etme!” diyor. Üzerinde durulması gereken noktalardan biri de bu.

İnsanların tercihlerine saygı duymak varken mahremlerine girmeye, gizli fotoğraf veya videolarına bakmaya çalışmak ne kadar anlamlı.

Her ne kadar iyi niyetli düşünsek de kıskanç bir koca, eski sevgili, okul arkadaşı veya bir hayran gizli hesaplara bakma yollarını arıyor. Bu nedenle stalk (gizlice takip etmek) ve stalker (gizlice takip eden) son dönemlerin moda tabirlerinden.

Instagram gizli profil görme ile ilgili blog makalesinde hangi yöntemlerin kullanıldığı öğrenebilirsin.

Özellikle burada iki yöntem var ki bunlar büyük risk taşıyor: Instagram gizli hesap görme siteleri ve uygulamaları.

Instagram Gizli Hesap Görme Siteleri ve Uygulamaları

instagram-da-gizlilik

Instagram yöneticileri sistemlerinin güvenli olduğunu söylese de işin aslı pek de öyle. Platformun açıkları kapatılırken diğer taraftan yeni açıklar bulunmaya devam ediyor.

Geçen yıl BuzzFeedNews’de yer alan bir makalede kullanıcıların hikaye ve gizli fotoğraflarına HTML ve web tarayıcılardan anlayan birinin kolaylıkla erişebileceğini göstermişti.

Nihayetinde fotoğraflar ya JPEG veya PNG formatında ve sunucuda bir URL ile saklanıyor. Doğru konum tespit edildiği takdirde bu URL’deki resim kolayca görülebiliyor. Instagram’dan bir resim, başka ağlarda paylaşıldığında bu URL’yi bulmak daha da kolay hale geliyor.

Keşfedilen açıklar en kısa sürede kapatılmaya çalışılıyor.

Instagram’ın API’leri ve üçüncü taraf uygulamalarla paylaştığı bilgiler var. Bazı program geliştiriciler bu hizmetleri kötü niyetleri veya hedefi dışındaki başka amaçlar için kullanabiliyor.

Bunlar işin biraz teknik boyutu ve her kullanıcı bu şekilde gizli resimleri göremez. Peki, Instagram’da gizli hesaba bakmak isteyenler ne yapıyor?

Instagram Gizli Hesap Görme Siteleri

instagramda-gizlilik

Gizli hesapları açtığını iddia eden pek çok site var. Bu sitelerin bir kısmı Instagram hesabınla giriş yapmanı istiyor. Girdiğinde de kullanıcı bilgilerin ve şifren havuza aktarılıyor, tabi ki arkadaş listende.

Ne kadar çok şifre toplarlarsa o kadar çok gizli hesabı gösterme şansları da artıyor.

Son dönemin modası Human Verification. Senin bir bot olmadığını normal bir kullanıcı olduğunu doğrulaman isteniyor. İki ila beş arasında uygulama indirmen isteniyor. İndirip açtığın bu uygulamalar arka planda kim bilir neler yüklüyor veya nelere kapı açıyor.

Bir takım site ise anket (survey) doldurmanı istiyor. Dakikalarca uğraşıp “Bu hesap gizli, açılamıyor.” gibi bir ifade okuyabilir veya para vermen istenebilir.

Tüm bunları yaptıktan sonra Instagram hesabına girdiğinde merak ettiğin gizli hesabın açılmış olduğunu görüyorsun. Buna da şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Acaba gösterilen resimler gerçekten o gizli hesaba mı ait yoksa sahte resimler mi?

Eğer doğru sonuç verdiğini düşünüyorsan site geliştiricileri Instagram’ın yeni bir açığını bulmuş demektir.

Instagram Gizli Hesap Görme Uygulamaları

instagram-da-gizlilik

Instagram API’lerinin veya paylaştığı bilgilerin kötü niyetli kullanıldığını gördüğünde bu tür uygulamaların erişimini kesiyor veya App Store’dan ve Google Play’den kaldırılmasını talep ediyor.

App Store, gizlilik ihlali yapan uygulamalar konusunda daha sıkı. Google Play’den kısa bir süre önce kaldırılan Ghostly, APK olarak halen indirilebiliyor.

Postegro ise Google Play’de varlığını sürdürüyor.

(Güncelleme Notu: An itibariyle Postegro Google Play’den kaldırıldı, ayrıntılar SSS’de)

Her iki uygulamanın mantığı aynı. Instagram hesaplarının giriş bilgilerini topluyor ve havuza atıyor. Ne kadar çok kişinin bilgisini toplayabilirse o kadar fazla gizli hesabı görüntüleyebiliyor. Arkadaşımın arkadaşı derken halka giderek büyüyor.

Ghostly’i 500.000 kişi indirmişti. Postegro ise şu an 1 milyon’dan fazla indirilmiş durumda.

Şifreni vererek girdiğin bu tür uygulamalar yüzünden tüm takipçilerini risk altına atıyor ve gizli hesapları erişime açıyorsun.

Bazı hesapları açamayarak gizlilik ihlal etmemiş gibi gözükse de Postegro Google Play’den kaldırılmış durumda ancak farklı isimler altında varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Postegro’dan Korunma (Lili App)

Postegro’dan korunma yolu olarak bilgilerini sistemlerinden silmelerini talep edebilirsin. Bunun için Google’da “postegro unlist” araması yaptırabilirsin (site sayfası açılıp kanapıyor, link veremiyoruz ancak postegro.net/unlist adresini deneyebilirsin). Unlist formunu doldurarak başvurabilirsin.

Sürekli olarak yeni isim ve hizmet adı altında uygulama varlığını sürdürüyor. Lili App son uygulamalarından biri. Lili App sitesinde de bir Unlist formu bulabilirsin. Siteye girdikten sonra adres çubuğunda site adresinin sonuna /unlist ekle, formu doldurarak işlemi tamamla.

Web sitelerinin aksine uygulama, gizli hesapları göstermesi açısından iyi kodlanmış ve başarılı sonuçlar veriyor.

En iyi korunma yolu, bu tür uygulamalara hiç bulaşmamak. Arkadaşlarına bu tür uygulamaları kullanmamalarını tavsiye etmek. Başka bir gizli hesaba bakayım derken senin için gizli kalmasını istediğin hesapları sen de başkalarına ifşa ediyorsun.

Bu tür uygulamalar tüm bilgilerini toplar ve kullanılır. Instagram neden izin veriyor diye kızmak yerine gizliliğe saygılı ol ve eğer gizliliğinin bu uygulama yüzünden ihlal edildiğini düşünüyorsan Google Play’e şikayet etmen en pratik çözüm olacak.

Ava giderken avlanma, başkalarının mahremine girerken kendi mahremini de açtığını unutma!

Instagram’da Gizlilik Ayarları ile Mahremiyetini Koru

instagram-da-gizlilik

Her ne kadar hırsızların kapının kilidini açabilme ihtimali olsa da sen yine de kapını kilitlemeyi unutma! Bu yüzden Instagram gizlilik ayarları ile uygulamayı daha güvenli kullanabilirsin.

Paylaşacağımız adımları izleyerek hesabını daha gizli hale getirebilirsin.

1- Instagram Hesabını Gizli Yapma

Temel gizlilik ile başla. Instagram hesabını gizli yapma adımları:

1- Instagram uygulamasını aç.

2- Sağ alt köşedeki resmine dokunarak profil sayfana git. Ekranın sağ üst köşesindeki üç çizgili menü simgesine tıkla.

instagramda-gizlilik

3- Ayarlar’a gir.

instagramda-gizlilik

4- Önce Gizlilik seçeneğine ardından da Bağlantılar bölümünde Hesap Gizliliği’ne dokun.

instagramda-gizlilik

5- Gizli Hesap simgesinin yanındaki anahtarı çekerek .

instagram-da-gizlilik

6- Instagram hesap gizliliğini kaldırmak için bu düğmeyi kapat. Hesabının Herkese Açık olarak değiştiğini göreceksin.

2- Instagram Rehber Senkronizasyon Kapatma Android’de Gizli Kal

Instagram bağlantı kurmanı kolaylaştırmak adına telefon rehberine erişim sağlar ve kişilerini sürekli güncel tutar. Telefon numaranla bulunmanı kolaylaştırır. Daha gizli kalmak için rehber senkronizasyonunu kapat. Bunun için:

1- Ayarlar’a gir.

2- Hesap seçeneğine tıkla.

instagramda-gizlilik

3- Rehber Senkronizasyonu’na dokun. İmleci sola doğru çekerek Rehberi Bağla seçeneğini kapat.

instagramda-gizlilik

3- Instagram Bağlı Hesap Silme

Instagram hesabını Facebook, Twitter, Tumblr, Ameba, OK.ru gibi diğer sosyal ağlara bağlayabilirsin. Bu ağları kullananlar seni kolaylıkla bulabilir.

Instagram üzerinden başka ağlarda paylaşım yapman gizli hesabının görülebilmesi anlamına gelir. Özellikle Facebook’a bağlı olan Instagram hesabını silmen yararına olacaktır.

Bağlı hesapları silmek için:

1- Ayarlar’dan önce Hesap seçeneğine ardından’da Bağlı Hesaplar‘a

instagramda-gizlilik

2- Başta Facebook olmak üzere bağlı olduğun ağları kaldırmak için önce ağa ardından da Bağlantıyı Kaldır seçeneğine dokun.

instagramda-gizlilik

4- Instagram’a Erişim Sağlayan Uygulamaları ve İnternet Siteleri

Bilerek veya bilmeyerek bazı İnternet sitelerine ve uygulamalarına hesabına erişim izni vermiş olabilirsin. Bunları kontrol et ve kaldır. Bunun için

1-Ayarlar’dan Güvenlik’e gir.

instagramda-gizlilik

2- Uygulamalar ve İnternet Siteleri seçeneğini bul.

instagramda-gizlilik

3- Aktif olarak gözüken var mı kontrol et varsa buraya tıklayarak bilgilerini paylaşmak istemediğin site ve uygulamaları Remove seçeneğine dokunarak kaldır.

instagramda-gizlilik

5- Instagram Yakın Arkadaş Listesini Düzenle

Gizli bir hesaba sahipsen hikayelerini daha az kişinin görmesini sağlayabilirsin. Çalışma arkadaşının veya bir akrabanın hikayelerini görmesini istemeyebilirsin. Bunun için Instagram yakın arkadaş listesi oluşturabilirsin.

Hikaye paylaşırken yakın arkadaşlar listeni seçersen sadece bu listedekiler paylaşımlarını görebilir. Listeni düzenlemek için.

1- Profil sayfana gir ve üç çizgili menü simgesine tıkla.

2- Yakın Arkadaşlar’a dokun.

instagram-da-gizlilik

3- Kişilerinin sağındaki Ekle düğmesine kullanarak istediklerini Yakın Arkadaşlar listene ekle.

instagram-da-gizlilik

Hikayelerini yakın arkadaşlarınla paylaşmak için yeşil yıldız simgesine dokunduğunda sadece bu kişiler hikayeni görebilecek ve hikayenin üzerinde yeşil renkli Yakın Arkadaşlar simgesi olacak.

6- Instagram Hikaye Ayarları ile Kontrolü Eline Al

Hikaye paylaşımlarında daha sıkı bir denetime sahip olabilir, gizliliğini bir nebze olsun arttırabilirsin. Instagram hikaye ayarları pek çok düzenleme seçeneğine sahip.

1- Ayarlar’dan Gizlilik’e gir.

2- Hikaye bölümüne dokun ve seçenekleri düzenle. Bu seçeneklere bakalım.

instagram-da-gizlilik

3- Hikayeyi Gizle ile hikayelerini görmesini istemediğin kişileri seçebilirsin. Bu kişiler hikaye paylaştığından haberdar olamaz.

instagram-da-gizlilik

 

4- Yakın Arkadaşlar listeni buradan da düzenleyebilirsin.

5- Kaydetme seçeneğinde Galeriye Kaydet (kendi telefonuna) ve Arşive Kaydet seçeneklerini kapatmanda fayda var. Özellikle Arşive Kaydet seçeneğini kapatırsan Instagram 24 saat sonra hikayen silindikten sonra tekrar bakabilmen için kendi sunucularında hikayeni saklamaz, sen de göremezsin. Aslında bu da senin yararınadır.

instagram-da-gizlilik

6- Paylaşım bölümündeki seçenekleri kapatman yararına olacaktır. Bu seçenekler senin açığa çıkmana neden olabilir.

instagram-da-gizlilik

Hikayelerde Yeniden Paylaşmaya İzin Ver seçeneğini kapattığında takipçilerin hikayelerini kendi hikayelerinde paylaşamaz.

Paylaşıma İzin Ver seçeneğini kapattığında kimse hikayeni direkt mesaj olarak paylaşamaz.

Hikayeni Facebook’ta Paylaş seçeneğini kapatarak hikayenin otomatik olarak Facebook hikayende paylaşılmasını engellersin.

7- Instagram Hareket Durumu Gizleme

Gizliliğini sağlamanın bir diğer yolu da Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunun bilinmesini engellemektir. Takip ettiğin hesaplar ve mesajlaştıkların, çevrimiçi olup olmadığını, en son ne zaman online olduğunu göremezler.

Instagram hareket durumunu gizleme için:

1- Ayarlar’dan Gizlilik’e gir.

2- Hareket Durumu seçeneğine gir.

instagram-da-gizlilik

3- Hareket Durumunu Göster anahtarını kapat.

instagram-da-gizlilik

Artık kimse senin son aktif olduğun zamanı göremediğini gibi sen de onların ne zaman aktif olduklarını göremeyeceksin. Ancak kısa süreliğine bu düğmeyi açıp kapatarak haberdar olmak istediğin kişileri görebilirsin.

8- Instagram Yorum Ayarları ile Rahatsız Edilme

Instagram yorum ayarları, paylaşımlarına yapılan yorumları da kontrolün altında tutmanı sağlıyor. Sürekli paylaşımlarına yorum yapan birini, argolu içerikleri veya özel ifadeleri engelleyebilirsin. Bunun için:

1- Ayarlar’dan Gizlilik’e gir.

2- Etkileşimler bölümünden Yorumlar’a tıkla.

instagram-da-gizlilik

3- Şu Kişilerin Yorumlarını Engelle seçeneğini kullanarak istediğin kişilerin gönderilerine yorum yapmasını engelleyebilirsin.

instagram-da-gizlilik

4- Rahatsız Edici Yorumları Gizle seçeneğini açarak kırıcı olabilecek içerikleri engelleyebilirsin.

instagram-da-gizlilik

5- Manuel Filtre seçeneğini açarsan belirli kelime ve ifadeleri içeren yorumları yasaklayabilirsin. Bu kelimeleri sen de yazabilir veya en çok şikayet edilen sözcük ve ifadelerin filtrelenmesini isteyebilirsin.

9- Instagram Etiketleme Kapatma

Bilgin dışında fotoğraf ve videolarda etiketlenmen başkaları tarafından bulunmanı sağlayabilir. Etiketlemeyi kontrolün altında tutman gereksiz yere etiketlenmenin de önüne geçecektir.

Instagram etiketleme kapatma için şu adımları izle:

1- Ayarlar’dan Gizlilik’e gir.

2- Etiketler’e tıkla.

instagram-da-gizlilik

3- Etiketlere İzin Ver seçeneğini Hiç Kimse veya Takip Ettiğin Kişiler olarak ayarla.

instagram-da-gizlilik

4- Etiketlenmiş Gönderiler başlığı altındaki Etiketleri Manuel Olarak Onayla seçeneğine dokun.

instagram-da-gizlilik

5- Etiketleri Manuel Olarak Onayla seçeneğini . Bu sayede herhangi bir gönderide etiketlenirsen öncelikle onayın sorulacak.

instagramda-gizlilik

6- Onay vermen gereken gönderiler Onay Bekleyen Etiketler kısmında yer alacak. Buradan ekleme, gizleme ve kaldırma işlemlerini yapabilirsin.

instagram-da-gizlilik

10- Instagram Kişi Engelleme, Kısıtlama ve Takipten Çıkarma

Instagram’da gizlilik adına seni tanımadığın veya seni takip etmesini istemediğin kişileri engelleyebilir, kısıtlayabilir veya takipten çıkarabilirsin. Kimlerin paylaşımlarını göreceğini sen düzenleyebilirsin.

Engellediğin bir kişi, paylaşımlarını göremez ve bir daha sana ulaşamaz.

Kısıtladığın bir kişi, ne zaman çevrimiçi olduğunu ve mesajlarını okuyup okumadığını göremez.

Takipten çıkardığın bir kişi paylaşımlarını göremez ancak mesajlaşma veya yeniden ekleme şansı devam eder.

Bu seçeneklerden herhangi birini yapmak için

1- Kişinin profil sayfasına git.

2- Sağ üst köşedeki üç noktaya dokun.

instagram-da-gizlilik

3- Açılan menüde Engelle, Kısıtla, Takipçiyi Çıkar seçeneklerinden istediğini uygula.

instagram-da-gizlilik

Eğer bu kişi seni rahatsız da ediyorsa şikayet de edebilirsin. 3. Adımdaki menüde Şikayet Et seçeneğini görebilirsin.

Takipten çıkarmak için 2. bir yol olarak profil sayfanda Takipçi seçeneğine dokunduğunda tüm takipçilerin sıralanır. Sağ taraftaki Kaldır düğmelerini kullanarak dilediğin kişileri takipten çıkarabilirsin.

11- Instagram’da Gizlilik: Konum Gizleme

Instagram’da gizlilik açısından önemli noktalardan biri de paylaşımlarında nerede olduğundan bahsetmemen, yer bildirimi yapmaman. Yer etiketlerini kullanmaman, konumunu paylaşmaman faydana olacaktır.

instagram-da-gizlilik

Instagram’ın konumuna erişimini cihazının Ayarlar > Konum’dan veya Ayarlar > Uygulamalar > Instagram > İzinler yolunu izleyerek Konum erişimini kapatabilirsin.

12- Instagram Benzer Hesap Önerileri Kapatma

Instagram insanlara takip etmek isteyebilecekleri benzer hesapları tavsiye eder. Bu önerilen hesaplardan biri de senin ki olabilir. Profilini gören biri hesabın gizli olsa bile sana arkadaşlık isteği gönderebilir.

Bu özelliği iptal ederek bir daha gizli kalabilirsin. Bunun için uygulamaya web sitesi üzerinden giriş yapmalısın.

1- Profilinde Profili Düzenle’ye tıkla.

2- Sayfanın sonunda yer alan Benzer Hesap Önerileri’nin yanındaki kutucuktan onayı kaldır ve Gönder düğmesine dokun.

instagram-da-gizlilik

Instagram’da Gizlilik Sonuç Olarak

La Casa De Papel dizisinde olduğu gibi her zaman bir yol vardır. Her ne denirse densin, Instagram’da tamamen gizli kalamayacağını unutma!

Paylaşım yaparken daha dikkatli olarak gizliliğini koruyabilirsin.

Instagram hesap şifreni girmeni isteyen üçüncü taraf uygulamalara karşı her zaman uyanık ol!

Instagram’da gizlilik için yukarıda bahsettiğimiz ayarları mutlaka yap.

Uygulamanın son sürümünü kullanmaya, güncelleştirmeleri yapmaya, son gelişmeleri ve yeni ayarlamaları takip etmeye özen göster.

Instagram’da Gizlilik Sık Sorulan Sorular

Instagram’da gizlilik hakkında sık sorulan sorular ve cevaplar da ilgini çekebilir.

Instagram’da gizlilik nasıl kaldırılır?

Instagram gizliliğini kaldırmak için profil sayfana git. Menü’den Ayarlar > Gizlilik > Hesap Gizliliği sayfasında Gizli Hesap anahtarını kapat.

Instagram gizlilik ayarları nasıl yapılır?

Gizlilik ayarlarını yapmak için profil sayfana git. Menü simgesine dokun. Ayarlar > Gizlilik yolunu izle. Burada gizlilik ayarlarını bulacaksın. Bu ayarları yapılandırmak için makalemizi oku.

Instagram gönderilerimi kimler görebilir?

Instagram hesabın herkese açık ise dileyen herkes sayfana girip tüm gönderilerini görebilir. Hesabın gizli ise sadece izin vereceğin kişiler gönderilerini görebilir.

Instagram hesabı nasıl gizlenir?

Instagram hesabını gizlemek için profil sayfana gir. Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun. Ayarlar > Gizlilik > Hesap Gizliliği sayfasında Gizli Hesap anahtarını aç.

Instagram takip ettiklerim nasıl gizlenir?

Instagram’da takip ettiklerini gizlemek için hesabını gizli yapmalısın ya da seni takip eden kişileri engellemelisin. Hesabın gizli olursa takip isteğini onaylamadığın hiç kimse, takip ettiklerini göremez.

Instagram arama motorunda kendimi nasıl gizlerim?

Instagram arama motorunda kendini gizleyemezsin. Çünkü Instagram kullanıcı adlarını ve profil resimlerini gizlemez. Hesabını gizli yapman durumunda izin vermediğin kişiler gönderilerine bakamaz. Ancak kullanıcı adını bilen biri seni arayabilir ve profiline bakabilir.

Postegro kaldırıldı mı?

Postegro uygulaması Google Play'den kaldırıldı. Ancak Lili Story Viewer & Downloader adıyla tekrar yayınlandı. Bu uygulamada da kaldırılmış durumda. Postegro adıyla Play Store'da bazı uygulamalar var ama bunlar sahte ve yakında kaldırılır.

3 yorum

 1. Karsilikli takiplestigimiz bir hesabin gonderilerine yapilan begeni ve yorumlari ikimizinde takiplestigi diger bir hesabin gormesini engellenemek mumkunmudur? Mumkunse nasil bir islem yapilmasi gerekir bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba Eda,
   Instagram, kimlerin yorum yapabileceğini seçmene imkan tanır. Yorumları kimlerin görebileceğine dair özel bir düzenleme içermez. Gizlilik ayarlarında hesabını gizlemeni ve yorumları kapatmanı mümkün kılar. Yorumları herkes görebilir. Hesabın gizli ise takip etmeyenler göremez. Gizli hesabı olan biri yorum yaptığında yorumu gözükür ancak profil içeriği takip etmeyenlere gösterilmez.

   Senin durumunda bahsi geçen takipçiyi engellemekten başka çare yok. Ayrıca takipçilerinizden de çıkarmanız gerekir. Bu da daha önceki paylaşımları etkilemeyebilir. Instagram beğenilerin kapatılmasını ileride mümkün kılacak. Bu durumda kimlerin beğendiğini görmek de zorlaşabilir. Ancak bu şimdilik test aşamasında.

   Instagram, tamamen gizli kalınması için tasarlanmış bir uygulama değildir. Yorum yaparken ve beğenirken daha özenli davranmanı tavsiye ederiz.

   Bizimle kalmaya devam et ve Blogsal.net’e abone olmayı unutma!

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir