google-haritalar-güncelleme-immersive-view

Google Haritalar güncelleme Immersive View gibi 3 yeni özellik getiriyor

Google Haritalar güncelleme ile sanal haritacılık dünyasındaki rekabet hızla kızışıyor. Apple, Haritalar için büyükşehirlerin 3 boyutlu ve daha detaylı görüntülenmesini sağlayan 3D City View özelliğini daha önce duyurmuştu.

Apple’ın ardından Google’da geri kalmayarak 11-12 Mayıs’ta yapılan Google I/O 2022 geliştirici konferansında 3 yeni özellik duyurdu:

  • Immersive View (3 Boyutlu Detaylı Görünüm)
  • Eco-friendly routing (çevre dostu rota)
  • Live View (canlı görüntüleme)

Peki bu yeni Google Haritalar güncellemesi neler getiriyor? Bu yeni 3 özelliğe yakından bakalım.

Google Haritalar güncelleme ile neler değişecek?

Google’ın geliştirdiği Haritalar günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Yol tarifinden hava ve trafik durumuna, gezilecek yerlerden restoran, benzin istasyonuna kadar gideceğin yer hakkında birçok bilgi bulabilirsin.

Restoran demişken evinde efsane lezzetler yapmanı sağlayacak en iyi yemek tarifi uygulamaları listemizi incelemeyi unutma!

Kullanıcı deneyimini artırmak adına bir dizi yeni özellik açıklandı. Bunlara kısa kısa değinelim.

1. Google Haritalar immersive view (3B detaylı görünüm)

Normalde bir yerin uydu görüntülerini, sokak görünümlerini, fotoğraf ve videoları hatta varsa 3B binalarını Google Haritalar ile görmen mümkün.

Google, gelişen yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde bahsettiğimiz bu milyonlarca görüntüyü harmanlayacak. Böylelikle şehirleri harita üzerinde aslına uygun olarak yeniden üretecek. Bu sayede bir şehre gitmeden önce bina, cadde ve sokakları hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacaksın.

Örneğin Londra’ya gitmeden harita üzerinde son haline bakacak, binalar arasında gezecek ve trafik-hava durumu gibi birçok bilgiyi anlık alacaksın. Londra’daki Tower Bridge Köprüsü’nü tüm ayrıntılarıyla görebileceksin. İstersen geçmişteki hallerine de bakabileceksin.

SimCity, Cities: Skylines gibi şehir kurma oyunlarını düşün. Bu oyunlarda şehirler oldukça gerçekçi bir görünüme sahip. Immersive View sana bu deneyimi cep telefonundan yaşatacak. Bir şehri en ince ayrıntılarına kadar keşfetmeni sağlayacak. Nerede hangi tarihi eser var daha gitmeden öğreneceksin.

Güncelleme bu yıl içinde Los Angeles, New York, San Francisco, Londra ve Tokyo ile başlayacak. Yeni şehirler eklenerek kapsamı genişleyecek.

2. Çevre dostu rota planlama

Google, sürdürülebilir ve çevre dostu yaklaşım adına rota hesaplamada değişikliğe gidecek. Bir yere en kolay şekilde gidebilmenin yanı sıra en az benzin harcayarak gideceğin rotayı da gösterecek.

Burada amaç egzoz gazı salınımını ve petrol tüketimini azaltmak. Amerika ve Kanada’da kullanılan bu özellik Avrupa başta olmak üzere tüm ülkeleri kapsayacak şekilde genişleyecek.

3. Live view (canlı görüntüleme)

Artırılmış gerçeklik destekli Live View özelliği, sana kapalı mekanlarda yol tarifi yapacak. Bu sayede havaalanı, AVM, tren istasyonu gibi büyük ve karmaşık yapılarda kolayca yolunu bulabileceksin. Telefonun ekranında oklar hangi yöne gitmen gerektiğini gösterecek.

Geliştiricileri ARCore Geospatial API destekleyen Google, haritalara yeni mekanların eklenmesini izin verecek. API’nin London, Paris, Tel Aviv, Madrid, San Diego, and Bordeaux gibi şehirlerde pilot uygulaması yapılıyor. Ancak Google daha çok kenti ve mekanı kapsaması için geliştiricileri teşvik edecek.

Google haritalar güncelleme ile hayatımıza neler katacak zamanla daha iyi göreceğiz. Tüm gelişmeleri yakından takip etmek için Blogsal.net abone ol ve bu haberi arkadaşlarınla paylaş.

Yaza daha fit ve zayıf girmek için en iyi diyet uygulamaları listemizi hemen incele!

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir