apk-dosyası

APK Dosyası Nedir, Nasıl Açılır, Bilmen Gerekenler

Bir Android kullanıyorsan APK dosyası ile sıkça karşılaşmış olabilirsin. Bu dosya türü nedir, nasıl açılır gibi daha birçok soru aklına gelebilir. Bilmen gerekenler bu rehberimizde.

Android uygulamaların temelini oluşturan bu dosya türünü ele alacağımız yazımızda oldukça pratik bilgiler bulacaksın. En merak edilen konulardan başlayarak APK dosyasını tanıyalım.

APK dosyası nedir?

APK, İngilizce Android Package veya Androd Package Kit kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma. Android Paketi veya Android Paket Kiti anlamına gelir. Google’ın Android işletim sisteminde uygulamaların dağıtılmasını sağlayan dosya formatı.

Bilgisayardan hatırlarsan program kurulum dosyaları genellikle .exe uzantılı olur. Aynı mantıkla hareket ederek .apk uzantısı yani APK dosyası da bir uygulamanın kurulum dosyası diyebilirsin.

Bir yazılımcı, Android Studio aracılığıyla uygulamasını geliştirir. Uygulama, nihai halini aldığında tüm kodları ve gerekli dosyaları sıkıştırır ve tek bir arşiv dosyası olarak APK oluşturur.

Bu haliyle Google Play’e veya AndroidListe gibi diğer uygulama mağazalarına yükler. Sen de son kullanıcı olarak uygulamayı indirip cihazına kurarsın.

APK dosyası nasıl indirilir?

Android uygulamalar resmi olarak Google Play üzerinden dağıtılır ve buradan kolayca indirebilirsin. Google Play’de uygulamalar APK olarak dağıtılmaz. Telefonuna bir uygulamayı indirmek istediğinde gerekli işlemler arka planda gerçekleşir.

Google Play’de “Yükle” ve kurulum sonrası “” komutlarını kullanarak APK dosyasını telefonuna veya tabletine indirmiş ve kurmuş olursun.

Google Play’de yer alan ve olmayan uygulamaları APK olarak indirebileceğin platformlar var. Kimi geliştiriciler bu mağazalar aracılığıyla uygulamalarını dağıtır.

En iyi 5 APK indirme sitesi yazımızı okuyarak bu tür dosyaları nereden indirebileceğini öğrenebilirsin.

Google Play Store APK dosyası indir

Telefonundan veya tabletinden Google Play uygulamasını yanlışlıkla silmiş olabilirsin. Bu gibi durumlarda Google Play Store APK dosyasını indirmen gerekir.

AndroidListe, Tamindir gibi uygulama indirme sitelerine girerek ihtiyacın olan Play Store uygulamasını bulabilirsin. Bu tür dosyaları nasıl açacağını bilmiyorsan yazımızı okumaya devam et.

APK dosyası nasıl açılır?

APK dosyalarını farklı cihazlarda ve işletim sistemlerinde açmak mümkün. Cihaza veya sisteme göre ek yazılım kurman gerekebilir. APK dosyalarını nasıl açacağını cihazlara göre kısa kısa açıklayalım.

⚠️ APK dosyalarını açıp cihazına kurarak tüm sorumluluğu kabullenmiş olacağını hatırlatalım. Maalesef kötü niyetli, zararlı yazılımların bir kısmı APK’lar aracılığıyla yayılmaktadır. APK’nın üreticisini, istediği erişim izinlerini kurmadan önce öğrenmen yararına olacaktır. Mümkünse virüs taramasından geçmiş dosyaları tercih etmelisin.

APK dosya açma Android

APK dosyalarının kurulum kolaydır ancak Google, Android’e yapılan yüklemelerin Play Store’dan yapılmasını istemektedir. Bu nedenle Android mobil cihazlar, varsayılan olarak Google Play Store harici yapılan yüklemelere kapalıdır. Bununla birlikte indirdiğin APK dosyalarını hemen açmaz. Bir dizi varsayılan ayarı değiştirmen gerekir.

Bir APK dosyasını Android’de açmadan “bilinmeyen kaynaklar”dan uygulama yüklemeye izin vermelisin. Bunun için cihaza ve modele bağlı olarak şu adımları izle:

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Gelişmiş > Özel Uygulama Erişimi > Bilinmeyen Kaynaklar
 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Bilinmeyen Kaynaklar
 • Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar
 • Ayarlar > Biyometrik Veriler ve Güvenlik > Bilinmeyen Uygulamaları yükle (Android 12)

Cihazına bağlı olmakla birlikte Chrome veya dosya yöneticisi gibi bir uygulamaya APK dosyalarını yüklemek için izin vermen gerekebilir.

Bu ayarı düzenledikten sonra APK dosyasını kolayca yükleyebilirsin. Tek yapman gereken dosyayı indirdiğin klasöre (genellikle İndirilenler) gidip APK dosyasına tıklamak. Uygulama bir süre sonra yükleme işlemini tamamlayacak ve artık kullanıma hazır.

APK dosyası açma iPhone

APK dosyalarını iPhone’da açamazsın. Çünkü geliştirciler APK’ları Android işletim sisteminde çalışacak şekilde tasarlar. Buna ek olarak iPhone telefonlarda iOS işletim sistemi vardır. Bu da Android’e göre tamamen farklı kurulum dosyasını gerektirir.

Android bir uygulamayı çok beğendiysen App Store versiyonunu indirebilirsin. Genellikle geliştiriciler bir uygulamanın hem Android hem de iOS versiyonunu geliştirir. Eğer doğrudan iOS sürümü yoksa iPhone için benzer özellikler taşıyan alternatif uygulamalara göz atabilirsin.

APK dosyası açma programı

Eğer bir Android cihaz kullanıyorsan APK dosyası açma programı kullanmana genellikle gerek kalmaz. Kimi hallerde APK Installer gibi kurulumu kolaylaştıran araçlar kullanmak zorunda kalsan da telefonun APK dosyasını kolayca tanıyıp açar.

Ancak Android oyun indirme siteleri aracılığıyla kurulum dosyasını indirip bilgisayarında açmak istersen bir emülatöre ihtiyacın olacak. Emülatörler, Android sisteminin Windows üzerinde sorunsuzca çalışmasını sağlar. Böylelikle birçok Android oyun ve uygulamayı bilgisayarında kolaylıkla çalıştırabilirsin.

APK dosyası açma PC

APK dosyası açma PC’de Bluestacks gibi emülatörler sayesinde mümkün. Bluestacks PC’ne ücretsiz indirip kurabileceğin bir program. APK dosyalarını açıp kurmanı ve Bluestacks üzerinden oynatmanı sağlar.

Örneğin TikTok uygulamasını kullanmak veya Among Us oynamak için Bluestacks’i kullanabilirsin. Tek yapman gereken istediğin uygulama veya oyunun APK dosyasını indirmek ve Bluestacks’i açtıktan sonra APK Yükle seçeneğine tıklamak. Nihayetinde APK’yı hızlı bir şekilde açıp kuracak.

Bluestacks’in arayüzü Android tablete oldukça benzer. Alışmakta çok da zorlanmayacaksın.

APK dosyalarının birer sıkıştırılmış arşiv dosyası olduğunu daha önce söylemiştik. Bu dosyanın neler içerdiğini görmek istersen 7-zip gibi bir dosya arşivleyicisi kullanmalısın.

Bilgisayarında APK dosyasının üzerine fare ile gelip önce sağ tuşa sonra 7-zip ile Dosyaları Ayıkla’ya tıkla. Ardından 7-zip arşivlenen bütün dosyalar çıkaracak. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğin gibi artık birçok dosyayı inceleyebilirsin.

apk-dosyası-açma-pc

APK dosyası oluşturma

APK dosyalarının, Android Studio aracılığıyla oluşturulduğunu daha önce belirtmiştik. Ancak bir geliştirici değilsen ve uygulamalarının yedeklerini almak istiyor veya arkadaşlarınla paylaşmak istiyorsan APK dosyası oluşturabilirsin.

Bunun için APK Çıkarıcı gibi bir uygulama veya yedekleme özelliği olan bir dosya yöneticisi kullanabilirsin. Bu araçlar telefonunda yüklü uygulamanın kopya bir kurulum APK’sını oluşturur. Bu APK’yı başka bir cihazda veya kendi telefonunda yeniden kurup çalıştırabilirsin.

⚠️ Unutma ki herhangi bir APK Çıkarıcı ile oluşturduğun kimi APK farklı bir cihazda çalışmayabilir. Hatta bazen her uygulamanın eksiksiz bir APK dosyasını çıkaramayabilirsin.

APK dosyası nasıl kurulur?

Örnek olması açısından APK dosyasını nasıl kuracağını adım adım açıklayalım. Öncelikle bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapmayı açalım ardından kuruluma başlayalım.

1. Android telefonun Ayarlarına gir.

apk-dosyası

2. Biyometrik Veriler ve Güvenlik seçeneğine dokun.

apk-dosyası

3. Bilinmeyen Uygulamaları Yükle’ye bas.

apk-dosyası

4. APK yüklemesine izin verebileceğin uygulamaları gösterecek. İndirme sonrası hemen kurmak istiyorsan Chrome gibi kullandığın web tarayıcına izin ver. Daha sonra kurmayı düşünüyorsan dosya yöneticine verebilirsin. Anahtarı sağa çekip açman yeterli olur (mavi renge döner).

apk-dosyası

5. AndroidListe gibi bir siteden kurmak istediğin APK’yı bul ve indir.

apk-dosyası

6. İndirme işlemi tamamlandığında “Bu uygulamayı yüklemek istiyor musunuz?” sorusunu Yükle diyerek cevapla.

apk-dosyası

7. Yükleme tamamlandığında seçeneğine dokunarak uygulamayı başlat.

apk-dosyası

8. Dosya yöneticisi ile kurmak isteseydin ve bilinmeyen kaynaklara önceden izin vermediysen güvenlik nedeniyle uygulamayı kuramayacağına dair bir uyarı mesajı alacaksın ve bunu Ayarlardan değiştirebilirsin.

apk-dosyası

9. Ayarlar’dan dosya yöneticine izin verdiğinde APK hemen kurulmaya başlar.

apk-dosyası

Web tarayıcından veya dosya yöneticindeki APK dosyaları artık kolaylıkla kurabilirsin. Güvenliğin nedeniyle her APK kurulumu sonrası bilinmeyen kaynaklardan yükleme iznini iptal etmen yararına olur.

Tüm bu anlattıklarımızı özet halinde aşağıdaki videodan izleyebilirsin.

Sonuç Olarak

Yazımızda;

 • APK dosyası, Android Paketi anlamına geldiğine,
 • Android uygulamaların dağıtılmasına yarayan dosyaları olduğuna,
 • Google Play Store’a alternatif olan uygulama sitelerinden indirebileceğine,
 • Bilgisayarda açıp kurmak için emülatöre ihtiyacın olduğunu,
 • Bilgisayarda dosya içeriklerine bakmak için arşivleme programları kullanabileceğini,
 • iPhone telefonlarda APK’ların çalışmadığına
 • APK’yı telefonuna nasıl kuracağına,

değindik. Umarız yazımız aklındaki birçok soruya cevap veren faydalı bir içerik olmuştur.

WhatsApp son görülme nasıl kapatılır blog yazımızı okuyarak en son ne zaman çevrim içi olduğunu gizleyebilirsin.

Blogsal.net’e şimdi abone ol, paylaşılan içeriklerden ilk sen haberdar ol!

Yazımızı sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaşmayı unutma!

Sık sorulan sorular

APK dosyası hangi program ile açılır?

Android cihazında bilinmeyen kaynaklardan/uygulamalardan yüklemeye izin vermen durumunda otomatik olarak açılır ve yüklenir. Bilgisayarda açmak için Bluestacks gibi bir emülatör kullanman gerekir. Dosyaları çıkarmak için 7-zip gibi bir arşivleme programı, bir geliştiriciysen Android Studio kullanabilirsin.

APK dosyası nedir, ne işe yarar?

APK dosyası, Android cihazlara uygulama ve oyun gibi yazılımları sorunsuz bir şekilde yüklememizi sağlar. Sıkıştırılmış kurulum dosyalarıdır. Java temelli hazırlanan kodlama ve görseller Android Studio’da son halini alır ve Google Play Store’da dağıtıma sunulur.

APK dosyası nasıl yüklenir?

APK, kurulumu basit. İlgili APK’nın üstüne tıkladığında Yükle seçeneğine dokunman yeterli olur. Android cihazlar varsayılan olarak Google Play Store harici uygulama yüklemeye kapalıdır ve bu ayarı değiştirmen gerekir.

APK dosyaları güvenli mi?

Google, uygulamaların Play Store aracılığıyla dağıtılmasını öngörmekte ve varsayılan olarak Android cihazlar diğer kaynaklara kapalıdır. Google farklı kaynaklardan gelen APK’ların sorumluluğunu kabul etmez. APK’lar erişim izinleriyle tüm kişisel verilerini üçüncü şahıslara gönderebileceği için kurmadan önce geliştiricisinden, indirilen kaynaktan ve zararlı yazılım içermediğinden emin olman gerekir.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir