yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Yetişkinler İçin Mobil Oyunlar ile Eğlence Zamanı

Kim demiş yetişkinler oyun oynamaz diye. Mobil dünyada 7’den 77’ye herkes için oyun var. Yetişkinler için mobil oyunlar arasından en popüler olanları listeledik, işte detaylar!

iPhone ve Android akıllı telefonlarda oyun oynamayan neredeyse yok gibi. Sanma ki oyunları sadece çocuklar ve gençler oynuyor. Orta yaş ve üzeri yetişkinlere hitap eden pek çok oyun var. Hatta öyle ki bu oyunların birçoğu aslında tanıdık. Sadece mobil dünyaya taşınmışlar.

40, 50 hatta 60 yaş üzeri bir yetişkinsen keyifli zaman geçirebileceğin birçok oyun mevcut. Herkes eline telefonunu alıp köşesine çekildiğinde sen de bahsedeceğimiz yetişkinler için mobil oyunları oynayabilirsin.

Yetişkinler için Mobil Oyunlar

Birbirinden güzel, en popüler oyunlardan 10 tane seçerek bir liste hazırladık. Listemizdeki oyunlar, farklı yaş gruplarından insanların gönlünü kazanmış durumda. Hatta teknolojiye karşı biraz mesafeli duran üst yaş grubu iPhone ve Android kullanıcıları da severek bu oyunları oynayabilir.

Yetişkinler için mobil oyunlar arasında günlük hayatta sıklıkla oynanan Türklerin vazgeçemediği masa oyunlarından, bulmacalara, boyama kitaplarından eşleştirme oyunlarına kadar farklı seçenekler yer alıyor. Ayrıca bu oyunların dikkat çeken önemli bir yanı da kolay oynanabilir olmaları.

Bahsedeceğimiz oyunları resmi mağazalar, iPhone (iOS) için App Store ve Android için Google Play’den indirebilirsin. En iyi 5 Android oyun indirme sitesi yazımıza bakarak farklı kaynaklarda da bulabilirsin. Şimdi listemize yakından bakalım.

1- Words of Wonders (WOW) Kelime Bulmaca Oyunu

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

Fugo Games tarafından sunulan Word of Wonders, kelime bulmaca oyunlarını sevenlere hitap eden bir mobil oyun. Kelime dağarcığına güveniyorsan bu oyunu kolaylıkla oynayabilirsin. Karışık halde verilen harfleri kullanarak panoda gizlenmiş kelimeleri bulman gerekiyor.

Oyunu oynarken kelimeleri bulmakla kalmayacak dünyanın birbirinden güzel yerlerini keşfedeceksin. 7 harikanın yanı sıra dünyadaki önemli anıt, kent ve manzaraları göreceksin.

Kolaydan başlayan bulmacalar giderek zorlaşacak. Kelimeleri sağdan sola yukarıdan aşağıya doğru oluşturabilirsin. İlk olarak yazmak istediğin kelimenin baş harfine parmağını koy. Ardından parmağını harfler üzerinde kaydırarak son harfe kadar kelimeyi yaz. Bulduğun kelime doğru ise bulmacadaki yerine hemen yerleşecek. Değilse puan alacaksın ve tekrar denemelisin.

Tüm tahtayı doldurana kadar devam etmelisin ama çok zorlanırsan ipuçlarına başvurabilirsin. Bazen kelimeleri açmanı kolaylaştıran sürpriz hediyeler de kazanacaksın.

Çoklu oyuncu desteğine sahip oyunu 4 arkadaşınla aynı Wi-Fi ağına bağlanarak birlikte oynayabilir ve birbirinizle kıyasıya rekabet edebilirsiniz. Ücretsiz versiyonunda reklamlara katlanman gerekiyor.

2- Kelimelik

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

He2 Apps tarafından sunulan yerli oyun Kelimelik, esasen masa oyunu olan, dünyaca ünlü Scrabble tarzında bir oyun. Oyunun işleyişi tamamen aynı. Uzun kelimeleri yazarak ve ek puan veren kareleri kullanarak daha fazla puan almaya çalışmalısın.

Oyun tahtasında 15×15 kare ve 100 harf var. Oyun sonu hariç elinde hep 7 harf olmalı. Istakana bu harfleri dizmeli, en uzun ve bol puanlı kelimeler yazmaya dikkat etmelisin. Bazı karelerden harfin veya kelimenin 3 katına kadar puan kazanabilirsin. Kelimeleri birbirine bağlayarak oyun tahtasında ilerleyebilirsin. Oyunun sonunda en fazla puan alan oyuncu galip olur.

Çoklu oyuncu desteği sunan oyunu dilediğin an bırakıp sonra devam edebilirsin. Rakibin hamle yaptığında bildirim alırsın. Hamle yapmak için en fazla 12 veya 72 saat bekleyebilirsin. Süper Lig adı verilen haftalık şampiyonaya katılarak ne kadar iddialı bir oyuncu olduğunu herkese gösterebilirsin.

Facebook hesabınla giriş yaparak arkadaşlarını davet edebilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsin. Pro versiyonunu satın alarak reklamları kapatabilirsin. Oyun oynarken rakiplerinle sohbet etme şansına da sahipsin.

3- Sudoku.com

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

EasyBrain tarafından sunulan Sudoku.com klasik bir Sudoku bulmacası. Özel bir matematik bilgisi gerektirmeyen bu Japon bulmacası oldukça eğlenceli, dikkat isteyen bir sayısal bulmaca. Süreli yayınlardan ve İnternet sitesinden aşina olanlar için şimdi mobilde.

Oyun 3×3’e bölünmüş 9×9 kareden oluşmakta. Seçeceğin zorluk seviyesine göre bu karelerde 1 ila 9 arası rakamlar sana yol göstermesi açısından veriliyor. 1’den 9’a kadar olan rakamları sağdan sola ve yukarıdan aşağıya doğru (dikey ve yatay olarak) birer kere kullanmalısın. 3×3 olan kare bölümlerde bu rakamları sadece bir kere kullanmalısın.

6 farklı zorluk seviyesine sahip oyun, dönem dönem etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Dilersen kayıtlı kullanıcı olarak istatistiklerini de kontrol edebilirsin. Misafir olarak da oyunu oynamak mümkün. Takıldığın yerde puanlarını kullanarak ipucu alabilirsin.

4- Candy Crush Saga

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

King tarafından geliştirilen, bir efsaneye dönüşen Candy Crush Saga, bir eşleştirme oyunu. Hâlâ bu oyunla tanışmadıysan bugün senin için bir fırsat olabilir. Kolay oynanabilir olması, bitmek bilmeyen seviyeleri ve etkinlikleri ile oyun uzun süredir gündemde. İndirme rekorları kırmaya da devam ediyor.

Şekerleme dünyasına merhaba diyeceğin oyunda 3 veya daha fazla şekerlemeyi eşleştirerek patlatmalı ve oyun tahtasını boşaltmalısın. 3’lü eşleme yapmak için ilgili şekeri, diğer iki şekerin yanına parmağınla sürükle. Ayrıca kombolardan ve güçlendiricilerden de yararlanabilirsin.

Basitten başlayarak giderek zorlaşan seviyeler oyuna ilgiyi artıyor. Süre ve hamle kısıtlaması gibi birçok zorluk oyuna ilgiyi canlı tutuyor. Facebook hesabınla giriş yaparak arkadaşlarına meydan okuyabilirsin.

Hedef Puan, Jöleyi Temizle, Malzemeleri Topla ve Sıralı Mod gibi birçok oyun moduna sahip. Ücretsiz oyunda satın alımlar yoluyla ek canlar veya kombolar alabilirsin. Reklamlar tabii ki oyunun en can sıkıcı kısmı.

5- Satranç

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

Chess.com tarafından sunulan Satranç, yüzyıllardır oynanan bir oyunu mobil cihazlara ve çevrim içi dünyaya taşıyor. Beyin jimnastiği yapacağın bu oyunu mobil cihazlarında kolayca oynayabilirsin.

Satrancın tüm kuralları bu oyun içinde geçerli. Taşını götürmek istediğin kareye sürükleyip bırak ama geçersiz bir hamle yapacak olursan oyun seni uyaracak. Kayıtlı kullanıcı olarak istatistiklerini görebilirsin.

Tüm dünyadan oyunculara, arkadaşlarına veya yapay zekaya meydan okuyabilirsin. 50.000’den fazla bulmacayı çözerek kendini geliştirebilirsin. Öğretici modu sayesinde yeni taktikler öğrenebilirsin. Başlıca oyun açılışlarını çalışabilirsin. İstersen etkileşimli videolu dersleri de izleyebilirsin. Ünlü ustaların kaleme aldığı ilginç makaleleri de okuyabilirsin.

Satranç tahtasını ve taşlarını özelleştirmene imkan tanıyan temalar sunuyor. Yaptığın hataları görmeni sağlayacak oyun analizlerini inceleyebilirsin. Oyun sırasında rakibinle sohbet edebilirsin.

6- Benim İçin Boyama Kitabı

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

Boyama kitabı, kulağına biraz tuhaf mı geldi? Özellikle mandalanın yaygınlaşması, bu tür kitapları tekrar gündeme getirdi. Apolon Apps tarafından sunulan Benim İçin Boyama Kitabı, yetişkinler için mobil oyunlar arasındaki en ilginç olanlardan bir tanesi.

Uygulama mobil cihazını bir boyama kitabına dönüştürüyor. Yaratıcılığını kullanarak boyayacağın 20 farklı kategoriden yüzlerce resim, mandala, karikatür, tasarım, hayvan, çiçek ve çok daha fazlası seni bekliyor. Muazzam renk paletlerinin yanı sıra görsellere sanatsal efektler de ekleyebilirsin.

İstediğin resmi seç ve boyaları dilediğin gibi kullan. Kendi zevkine göre renkleri seçebilirsin. Harika fırçaların, kalemlerin yanı sıra fotoğraflarından eskiz oluşturup boyayabilirsin. Dinlendirici sesler eşliğinde boyama yapabilirsin. Dilersen nihai sonucu sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

7- Çengel Bulmaca:

yetişkinler-için-oyunlar

Platfrom: Android, iOS

Çengel bulmacayı çözmek için gazete kavgasına tutuşmana artık gerek yok. Planck Games tarafından sunulan Çengel Bulmaca ile günün her saati, canın sıkıldığında bulmacaları çözebilirsin.

Klasik bir çengel bulmacaya benziyor. Soruların cevaplarını nereden yazamaya başlayacağını gösteriyor. Cevaplarını aşağıdan yukarıya veya sağdan sola doğru yazabilirsin. Aşağıdaki klavye sayesinde kelimeleri kolayca yazabilirsin. Her ne kadar uygulamada yazılımsal hatalar (bug-böcek) olsa da keyif alacağın şüphesiz.

Bulmacalar paketler halinde sunuluyor. Yeni eklenen paketleri de oynamaya devam edebilirsin. Takıldığın yer olursa ipucu alabilirsin. Biraz reklamlara katlanarak keyifli zaman geçirmen mümkün.

8- 101 Yüzbir Okey Plus

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

Türklerin en çok oynadığın oyunların başında gelen Okey, Zynga tarafından sunulan 101 Yüz Bir Okey versiyonu ile artık cebinde. Her ortam oynanabilen bu oyunu, artık dördüncüyü arama derdi olmadan oynayabileceksin.

Oyunda klasik 101 kuralları geçerli. Yani elini açabilmek için perlerini, 101 ve üzeri olacak şekilde toplamalısın. Ayrıca oda seçebilir veya kendi masanı kurabilirsin. Hemen oyna seçeneği ile hızlıca bir masaya dahil olabilirsin.

Çoklu oyuncu modu için İnternet bağlantısı şart. Masaya oturmak için bir miktar çip yatırman gerekiyor. Bunun için günlük hediye çiplerini kullanabilir, reklam izleyebilir veya satın alabilirsin. Eşli, katlamalı, yardımlı gibi çeşitli modlara sahip.

Facebook hesabınla giriş yaparak arkadaşlarını davet edebilir ve birlikte oynayabilirsin. Masadaki diğer oyuncular ile sohbet etmene de imkan tanıyor. Oyun oynarken istediğin müzikleri de dinleyebilirsin.

Oyun oynarken müzik dinlemeyi seviyorsan en iyi 10 müzik dinleme uygulaması makalemize de göz atabilirsin.

9- Okey

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platfrom: Android, iOS

Ahoy Games tarafından sunulan bu Okey oyunu, klasik Okey severler için hazırlanmış en çok oynanan oyunlardan biri. Şimdilik çoklu oyuncuyu desteklemeyen oyunda yapay zekaya karşı oynayacaksın.

Klasik Okey kuralları bu oyunda da geçerli. Mümkün olduğunca çabuk per yapmalı ve oyunu bitirmelisin. İnternet gerektirmeyen oyunda sayıdan düşmeli, bahisli gibi modlar yer alıyor. Tema seçeneğiyle masa, ıstaka ve taşların görünümünü özelleştirebilirsin.

Gerçek kullanıcılara karşı oynamak istersen Okey Pro versiyonunu denemelisin. Tabletinde de kolayca oynayabilirsin. Ayrıca kaliteli animasyonları sayesinden oyundan zevk alacaksın. Bununla birlikte yapay zekaya karşı oynayacağından hangi taşı atacak diye beklemene gerek kalmayacak.

10- İnternetsiz Tavla

yetişkinler-için-mobil-oyunlar

Platform: Android, iOS

Son oyunumuz ise yine bir masa oyunu olan tavla. Bir Türk firması olan SNG Games tarafından geliştirilen İnternetsiz Tavla, çevrim dışı olarak her an her yerde oynayabileceğin bir oyun. Rakibin yine yapay zeka.

İnternet’e ihtiyaç duymayan oyunda çip satın almak zorunda da değilsin. Klasik tavla kuralları bu oyunda da geçerli ancak diğer kullanıcılar gibi sen de zaman zaman yapay zekanın daha şanslı olduğunu düşünebilirsin.

Oyun tahtasının ve taşların görünümünü değiştirebileceğin tema seçeneği mevcut. Ayrıca acemi, usta gibi farklı seviyeler seçerek oyunu daha da zorlaştırabilirsin. Desteğe ihtiyacın olursa ipuçlarından faydalanabilirsin. Ek olarak oyunun temel kurallarını anlatan bir öğretici de mevcut.

Sonuç Olarak

Her ne kadar yetişkinler için mobil oyunlar olarak bu listeyi hazırlamış olsak da buradaki oyunları, elbette gençler de oynayabilir.

Nihayetinde severek oynayabileceğiz 10 oyunu listeledik. En iyi 5 APK indirme sitesi yazımıza göz atarak uygulama mağazalarında olmayan oyunlara da erişebilirsin.

Oyun oynarken kendi müziklerini dinlemek istersen en iyi müzik indirme uygulamaları blog yazımıza bakarak geniş bir arşiv oluşturabilirsin.

Blogsal.net’e abone olmayı, bu makaleyi sosyal medya hesaplarında paylaşmayı ve sosyal ağ hesaplarımızı takip etmeyi unutma!

Yetişkinler İçin Mobil Oyunlar: Sık Sorulan Sorular

Yetişkinler için mobil oyunlar nasıl indirilir?

Bu oyunları resmi mobil uygulama mağazalarından (App Store, Google Play) veya APK indirme sitelerinden (AndroidListe, Uptodown) indirebilirsin.

Yetişkinler için mobil oyunlar hangi telefonlarda oynanır?

Hayır, bahsi geçen oyunları hemen hemen tüm mobil cihazlarda çalıştırabilirsin. Görselliği fazla olmayan bu oyunların sistem gereksinimleri düşüktür.

Oyun oynarken reklam izlemekten bıktım, ne yapabilirim?

Cihazının tüm İnternet bağlantısını keserek çevrim dışı oynayabilirsin. Bu durumda reklam izlemek zorunda kalmazsın. Ancak bazı oyunlar çevrim dışı olduğunda çalışmazlar veya kayıt yapmazlar. Çoklu oyuncu desteği de sunmazlar. Oyunların reklamsız sürümlerini de satın alabilirsin.

Yetişkinler için mobil oyunlar ücretli mi?

Hayır. Bahsettiğimiz oyunlar ücretsizdir. Ancak Okey gibi bazı oyunlar çip almanı gerektirebilir. Oyun için satın alımlar yoluyla güçlendiriciler edinebilirsin. Oyunların reklamsız sürümlerini kullanmak istersen ödeme yapmak zorunda kalabilirsin.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir