whatsapp-reklam

WhatsApp Reklam Gösterecek, Nasıl mı?

WhatsApp reklam göstermeye başlayacak. Popüler mesajlaşma uygulamasında yeni bir dönem daha başlıyor ve neler hayatımıza girecek.

Mesajlaşma konusunda birçok uygulama olsa da WhatsApp’ın yakaladığı potansiyele ulaşabilen bir başka hizmet yok. Yıllardır sürdürdüğü reklamsız ve ücretsiz politikası artık değişeceğe benziyor.

Visiual Capitalist‘e göre WhatsApp‘ın aylık aktif 2 milyar kullanıcısı var ve uygulama üzerinden dakikada 45 milyon mesaj gönderiliyor. Rakamlar, reklam verenlerin iştahını kabartacak düzeyde.

Uygulamanın reklam göstereceğine dair pek çok kez haber çıksa da bu kez iş ete kemiğe bürünüyor. WABetaInfo bilgiler paylaşmaya başladı.

WhatsApp Reklam Nasıl Olacak?

Geldi geliyor derken kısa bir süre sonra hayatımıza yeni bir reklam grubu daha girecek. WhatsApp, 8 Şubat 2021’de kullanıcı sözleşmesinde yapacağı değişiklik ile uygulamada reklam göstermeye hazırlanıyor.

Reklam amacıyla kullanıcı verilerini işleyecek. Hangi tür verilerin saklandığını Facebook üzerinden duyuracak. Tüm bunların nasıl yapılacağı kullanıcı sözleşmesinde belirtilecek.

Uygulamada gösterilecek reklamlar sohbet penceresinde gösterilmeyecek. Banner şeklinde olacağı ifade ediliyor. Reklama tıkladığında bir dış bağlantı olarak ilgili web sitesine yönlendirileceksin.

WhatsApp gece modu derken peş peşe bir çok yeni özellik duyurdu. Bu da mesajlaşma uygulamalarındaki rekabetin kızıştırıyor. Ancak WhatsApp’ın bu reklam hamlesi kullanıcı alışkanlıklarını nasıl etkileyecek merak ediliyor.

Uzmanlar bu hamlenin WhatsApp’a kullanıcı kaybettireceği yönünde. Kullanıcıların tercihinin Telegram gibi alternatif uygulamalara kayabileceğini ifade ediyorlar.

Ancak WhatsApp alanındaki liderliğini sürdüyor, Instagram ve Facebook’a iyiden iyiye entegre olmaya çalışıyor.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir