whatsapp-gizlilik-ilkesi

WhatsApp Gizlilik İlkesi Facebook’la Veri Paylaşıyor

WhatsApp gizlilik ilkesi değişiyor. 2021’e hızlı bir giriş yapan uygulama, kullanıcılara gönderdiği bildirim ile şaşırttı. Kullanıcılar tam olarak ne olduğunu anlamamışken sosyal medyada gündem oldu.

Facebook, WhatsApp’ı 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında satın almıştı. O günden bu yana uygulama popülaritesini korumaya devam etti ve kullanıcı sayısını 2 milyarın üzerine çıkardı. Türkiye’de de durum farklı değil.

Uygulama son 24 saattir kullanıcılarına 8 Şubat 2021’den itibaren yapacağı politika değişikliğiyle ilgili bilgilendirme yapıyor ve onay istiyor. Hatta öyle ki “Kabul Etmiyorum” deme şansı bırakmıyor.

Peki, bu WhatsApp gizlilik ilkesi ne getiriyor ve neden bu kadar ses getirdi. Detaylarına bakalım.

WhatsApp Gizlilik İlkesi ile Neler Getiriyor?

whatsapp-gizlilik-ilkesi

 

Son zamanlarda Facebook, satın aldığı Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları birbirine entegre etmeye çalışıyor. Messenger cephesinde bunu açık bir şekilde göstermişti. Instagram veya WhatsApp üzerinden Messenger’a geçiş yapılabiliyor ve sohbet edilebiliyor.

Uygulama açılışları sırasında yeni Facebook logosu kullanıcıları karşılıyor. Uygulamaları birbirine entegre etme çabasının bir başka halkasını da WhatsApp oluşturuyor.

2016 yılında Facebook ile WhatsApp verilerinin paylaşılması konusunda da onay istenmiş ancak hayır seçeneğine de yer verilmişti. Paylaşılmasını istemiyorsan “Kabul Etmiyorum” deme şansın vardı.

Bu kez, 2016’da hayır demeyenleri ve yeni kullanıcıları bir sürpriz bekliyor. Hayır seçeneği bulunmuyor. Mecburen “Kabul Et” demek zorunda kalacaksın. Eğer 2016 hayır demişsen bir müddet daha “Şimdi Değil” seçeneğini görebilirsin.

Verilerini Facebook, Facebook şirketleri veya üçüncü taraflar ile paylaşmak zorunda kalabilirsin. Şimdi değilse bile uygulama buna onay vermen için seni inceden inceye zorlayacak ve onay vermediğin takdirde uygulamayı silmeni talep edebilecek.

Facebook açısından bu durum, son kullanıcıları pek de etkileyecek gibi görünmüyor. Mesaj içeriklerinin okunması veya paylaşılması söz konusu değil. Toplanan ve paylaşılacak veriler arasında profil adın ve resmin, telefon numaran, kimlerle iletişim kurduğun ve uygulama üzerinden yaptığın parasal işlemler sayılabilir.

Amaçlarının sana daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak olduğunu bunun içinde eko sistemlerinde emniyet, güvenlik ve bütünlük açısından bu tür bilgilere ihtiyaç duyduklarını dile getiriyorlar.

Bu Değişiklik WhatsApp’ı Sildirir mi?

Son güncellemeyi buradan okuyabilirsin. Esasen bakıldığında Facebook gizlilik ihlalleri konusunda çok mimli. WhatsApp üzerinden hangi bilgilerini alıp ne amaçla kullanacağına bir açıklık getirmiş oluyor.

Güncelleme, işletmelere yönelik yapılıyor. Hedef daha fazla işletmenin uygulamalarını kullanmasını sağlamak, daha fazla müşteri yaratmak, ticari faaliyetleri artırmak, Facebook Pay ödeme sistemini yaygınlaştırmak.

Elbette ki reklam gelirlerini de etkileyeceği aşikar. Zaten daha önce WhatsApp reklam göstereceğini duyurmuştu.

Facebook’a ait uygulamaların herhangi birini kullanmayan yok gibi. Halihazırda verilerin bir şekilde toplanıyor. Bu politika güncellemesi duruma açıklık getirmiş oluyor.

Bedava kullanmanın elbette ki bir karşılığı olacak. Bu da senin kullanım alışkanlıkların yani verilerin.

Farklı uygulamalara geçiş yapacağını dile getiren pek çok kullanıcı var ancak acaba gerçekten bu uygulamalar verilerini paylaşmıyor mu? Ne kadar güvenli?

Burada sorun Facebook’un kullanıcıya tercih hakkı bırakmaması; “ya kullan ya da terk et” mantığı. Bu nokta elbette ki sinir bozucu.

Ayrıca Avrupa Birliği’nde, İngiltere’de ve Türkiye’de veri toplama konusunda sıkı adımlar atılmış durumda. Bu durum biraz Facebook’un elini bağlıyor. Ayrıca Amerika’da Facebook’a tekel davası açıldı. Hiç beklenmedik bir sürprizle karşılaşabilir.

Facebook açısından atacağı adımlar kullanıcı kaybına neden olabilir. Bir dönemin popüler uygulamaları IRC, ICQ, MSN Messenger ve daha niceleri unutulup gitti. Çünkü WhatsApp da alternatifsiz değil.

Sonuç olarak verilerim paylaşılıyor diye hemen panik yapmaya gerek yok. İnternet’te hiçbir yer %100 güvenli olmadığına göre değişimler yeni sorunlar getirebilir.

Aceleye gerek yok, Facebook’un atacağı adımları takip etmekte yarar var. İstersen diğer uygulamalara geçiş yapabilir veya WhatsApp kullanmaya devam edebilirsin.

Tekrar SMS ile mesajlaştığın günlere dönmek ister misin?

Trendler ve politikalar günümüz dünyasında her an değişebilir.

Blogsal.net’e abone olmayı ve bu haberi sosyal medya hesaplarında paylaşmayı unutma.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir