facebook-tekel-davası

Facebook’a Tekel Davası Açıldı

Facebook’a tekel davası açıldı. ABD hükümeti ve 48 eyalet ortaklaşa hareket ederek Facebook hakkında dava açtı. Rekabet ihlali davanın temel konusu.

Mark Zuckerberg, Facebook ile devasa bir sosyal ağın sahibi oldu. Yıllar içerisinde çeşitli platformları satın alarak sosyal medya devine dönüştü.

2012’de Instagram‘ı 1 milyar dolara satın aldı. Bundan tam iki yıl sonra 2014’te mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın alarak bünyesine kattı.

Statista‘ya göre Facebook’un 2.7 milyar, WhatsApp’ın 2 milyar, Instagram’ın 1.2 milyar kullanıcısı var. Bu platformlar, sosyal ağlar listesinin ilk 6 sırasında yer alıyor. Facebook Messenger (1.3 milyar kullanıcı) da dahil edildiğinde ilk 6’daki 4 platformun sahibi.

Federal Ticaret Komisyonu Facebook’un küçük rakiplerini satın alarak tekelleşmeye gittiğini iddia ediyor. Özellikle Zuckerbeg’in Instagram’ı ve WhatsApp’ı satın alarak sosyal medya tekeli olmaya çalışmakla suçluyor. Tüketici açısından olumlu olan ticari rekabeti engellediğini öne sürüyor.

Facebook daha önce de bu tür suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. FTC, 2019’dan beri iz sürüyor ve soruşturmaya devam ediyor.

Facebook, şirketler ve geliştiriciler için uygun bir ortam sunduğunu hatta ücretsiz servislerinin dahi olduğunu bildiriyor. Ancak kurumun bir iddiası da firmaları ve geliştiricileri platformlarını kullanmaya zorunlu bıraktığını ifade ediyor. Şirketler bu büyüklük karşısında mecburen reklam yayınlamak zorunda kaldıklarını bununda rekabeti olumsuz yönde etkiledi.

Zuckerberg, Facebook’tan diğer platformları ayırmak hatta satmak zorunda kalabilir. Oysa ki Facebook, Instagram ve WhatsApp adım adım birleştiriliyordu.
Facebook’a tekel davası nasıl sonuçlanacak, yakında göreceğiz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir