twitter-spaces

Twitter Spaces ile Büyümeye Devam Ediyor

Mart ayına hızlı bir giriş yapan Twitter yeni özellikler duyurmaya devam ediyor. Twitter Spaces (Alanlar) artık kullanımda. Peki, bu yeni özellikler neler vaat ediyor bakalım.

Hem yerelde hem de dünya genelinde gündemi belirleyen uygulamalardan biri olan Twitter, 2006’da çıktığı yoluna yeni özellikler ekleyerek devam ediyor.

Hala bu uygulamayı kullanmıyorsan Twitter nedir, ne işe yarar makalemizi okuyarak detaylı bilgiler bulabilirsin.

Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse, dijital dünyayı derinden etkilemiş durumda. Sesli sohbet özelliği büyük rağbet görüyor.

Clubhouse rüzgarından etkilenen sosyal medya devleri bir bir benzer yeni özellikler açıklıyor. Bunlardan biri de Twitter Spaces yani Alanlar.

Twitter Spaces (Alanlar) Neler Getiriyor?

Henüz tüm kullanıcılara açılmayan Twitter Alanlar, şimdilik iOS’ta yakın bir zamanda Android kullanıcılarının da erişimine açılacağı ifade ediliyor.

Kendi Alanına 10 kişi davet edebilir aynı anda canlı olarak sohbet edebilirsin. Bu 10 kişiyi DM üzerinden davet edebilirsin. 10 kişi konuşmacı olarak katılabilirken sınırsız sayıda dinleyici olabilir.

Alanlarında yaptığın sohbetin kaydı, 30 gün süreyle kimi hallerde 90 gün süreyle tutulur. İstersen bu süre zarfında konuşmanın bir kopyasını indirebilirsin.

Twitter Alanlar, ne kadar popüler olacak bunu zaman gösterecek. Ancak Android’e açılma konusunda Clubhouse’a göre elini çabuk tutarsa bir adım daha öne geçebilir.

Twitter’a Neler Geliyor?

Twitter, 31 Mart 2021 itibarıyla canlı yayın uygulaması Periscope’un fişini çekiyor. Servise bu tarihten sonra ulaşılamayacak.

Platform’da yenilikler hız kesmiyor. Super Follows ile içerik üreticilere para kazandıracak. Belirli bir ücret ödenerek özel içeriklere erişilebilecek. Bu sayede içerik üreticiler, takipçilerinden para talep edebilecek. Bu özel içerikler herkese açık olmayacak, sadece abone olanlar faydalanacak.

İçerik üreticilere ve yayıncılara para kazandıran Patreon, YouTube gibi platformlar mevcut. Buradaki başarıyı Twitter’a da taşınmak isteniyor. 5 dolar gibi aylık bir abonelik ücretinin iyi bir gelir kaynağı olabileceği söyleniyor.

Twitter Communities ile gruplar geliyor. Facebook gruplara benzer şekilde olacak. İlgi alanlarına göre bir grup oluşturulacak ve insanlar bu gruplara katılacak. Örneğin kedi severler, çiçek bakımı gibi bir grup. Bu sayede bu konuyla ilgili daha fazla tweet görmen mümkün olacak.

Ayrıca bu özelliğin Twitter’a yeni başlayanların platforma alışmasını kolaylaştıracağı dile getiriliyor. Super Follow ve Communities ne zaman başlayacak henüz netleşmiş değil.

Blogsal.net’e abone olmayı ve bu haberi sosyal medya hesaplarında paylaşmayı unutma.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir