koronavirus-güvenilir-kaynaklar

Koronavirüs ile İlgili Güvenilir Kaynaklar ve Önlemler

COVID-19 tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Bu salgında her habere itibar etmek yerine takip etmen gereken Koronavirüs ile ilgili güvenilir kaynaklar, basit ve etkin önlemler burada.

Koronavirüs, COVID-19, Çin’in Vuhan eyaletinde 2019’un Aralık ayının sonlarına doğru ortaya çıkan yeni tip, oldukça bulaşıcı bir virüs. Çin sıkı önlemler sonucu sınırları içinde virüsün yayılmasını durdurmuş durumda ama dünyada durum böyle değil.

11 Mart 2020 günü ilk vaka Türkiye’de görüldü. Hızlı tedbirler alınmaya başlandı ve her gün yeni tedbirler alınıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bu hastalığı pandemi yani dünya genelinde bir salgın olarak ilan etti ve hükumetleri önlem almaya çağırdı.

Okullar kapatıldı, 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ve “Evde Kal” çağrıları her türlü mecradan dile getiriliyor. Çünkü virüsün yayılmasını önlemenin yolu sosyal teması azaltmak yani sosyal izolasyon.

Koronavirüs ile İlgili Güvenilir Kaynaklar

Dünyadan endişe verici haberler ve veriler gelmeye devam ediyor. Bilgi kirliliği de cabası. Sosyal medya da dahil olmak üzere pek çok kanaldan bilgi akışı sağlanıyor. Ancak bu bilgilerin birçoğu gerçekleri yansıtmıyor.

En doğru bilgileri bulabileceğin kaynaklara bakalım.

Salgın hakkında bilgiler almak için Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 sayfasına bakabilirsin. DSÖ’nün WhatsApp bot hesabını da takip edebilirsin.

Salgının dünya üzerindeki dağılımıyla ilgili verileri healthmap sitesinden experience.arcgis sayfasından veya Google’ın Coronavirus haritasından izleyebilirsin.

Bu kaynaklar İngilizce, şimdi Türkçe kaynaklara bakalım.

Ülkemizde ise T.C. Sağlık Bakanlığının COVID-19 Yeni Koronavirüs Hastalığı sayfasından, bu hastalıkla ilgili pek çok bilgi sunuyor.

Koronavirüs nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır, kimler risk altında, tanı nasıl konur ve korunma yolları hakkında bilgiler sunuyor. Anlatımlar görseller, afişler, videolar ve indirilebilir dosyalar ile destekleniyor. En son alınan kararlar, haberler ve sıkça sorulan sorulara cevaplar sunuluyor.

Hastalıkla ilgili anlaşılması kolay en doğru bilgileri ve tedbirleri öğrenebilirsin.

Koronavirüs taşıyıp taşımadığından endişeleniyorsan hastaneye başvurmadan önce Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu online Korona önlem testini yaparak risk durumunu öğrenebilirsin.

İstersen yine aynı testi Android telefonuna ve iPhone‘una indirip yapabilirsin.

Twitter üzerinden T.C. Sağlık Bakanlığını @saglikbakanligi hesabını veya Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın @drfahrettinkoca hesabını takip edebilirsin.

Koronavirüs’e Karşı Alınacak Önlemler

Şu an itibariyle alınacak ilk önlem evde kalmak. Teması mümkün olduğunca azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak. Sağlık Bakanlığı uyulması gereken 14 kuralı yayınladı.

koronavirus-güvenilir-kaynaklar

Bir de neler yapman gerektiğini anlamak için şu videoyu izle.

Türkiye’de salgın ilk defa ortaya çıktığından beri özverili bir şekilde çalışan başta Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca olmak üzere tüm sağlık emekçilerine teşekkür ederiz.

Her zaman için Koronavirüs ile ilgili güvenilir kaynaklara itibar et. Evde kal çağrılarına mutlaka uymanı, kişisel hijyenine dikkat etmeni tavsiye ediyoruz. Bir şey nasıl yapılır öğrenmek için en iyi 5 web sitesine göz atarak evde kaldığın bu günleri değerlendirebilirsin.

Sağlıklı günler diliyoruz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir