en-cok-indirilen-uygulama-tiktok

En Çok İndirilen Uygulama TikTok Oldu

2020’de en çok indirilen uygulama TikTok oldu. Rekorları alt üst etmeye devam eden uygulama bu yıla damgasını vurdu. Kullanıcılar tercihini değiştirmedi.

ByteDance, 2017 yılında uygulamayı Çin’den çıkarıp uluslararası alana açtı. Benzer özelliklere sahip olduğu gerekçesiyle Musically‘yi satın alarak TikTok bünyesine kattı.

Özellikle ABD’de gençler arasında popüler olan Musically’nin TikTok çatısı altında birleşmesi uygulamanın popülaritesini daha da artırdı.

Kısa süreli videolar çekip paylaşmayı mümkün kılan uygulama neredeyse Z kuşağının sembolü haline dönüştü. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uygulama gençler arasında çok popüler.

En Çok İndirilen Uygulama TikTok

Uygulama o kadar popüler App Store ve Google Play gibi uygulama marketlerinde indirme rekorları kırmaya devam ediyor.

iOS ve Android cihazlarda kolaylıkla kullanılabilen uygulama 800 milyon aktif kullanıcıya ve 2 milyar indirmeye sahip (Oberlo).

2020 yılının en çok indirilen uygulaması TikTok (App Annie). Sıralama şöyle:

  1. TikTok
  2. Facebook
  3. WhatsApp
  4. Zoom 
  5. Instagram

Daha bu rakamların içine APK indirme siteleri verileri dahil değil. Bunlarda eklenince sayıların büyüyeceği aşikar.

Türkiye‘deki kullanımına baktığımızda Eylül 2020’de Google Play’den 1.3 milyon kez indirilmiş (Statista). Geçen yıl olan 23 milyon olan kullanıcı sayısının 28 milyonu aşmış olacağı tahmin ediliyor. Görüldüğü üzere ülkemizde de bir hayli popüler.

Hakkında çıkan kişisel bilgileri paylaştığı, kullanıcıların her adımını takip ettiği iddiaları tamamen yalanlanmadı. ABD’den gelen yaptırım kararı sarsa da yeni yönetimle uzlaşacağa benziyor. Ancak Ermenistan ve Hindistan’da hala yasaklı. Pakistan’da görüşmeler devam ediyor.

Tüm bunlara bakınca aslında 2020 yılının TikTok açısından zorlu geçtiği ama kullanıcı sayısını artırdığı açık bir şekilde görülüyor. Viral videolar TikTok’tan paylaşılmaya halen devam ediyor.

Darısı diğer uygulamaların başına.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir