google-ücretsiz-depolama

Google Ücretsiz Depolama Planını Değiştiriyor

Google ücretsiz depolama planını değiştiriyor. Google, Gmail, Fotoğraflar ve Drive kullanıcıları için bedava depolama alanını sınırlandıracak.

Yaklaşık 5 yıldır devam eden Google ücretsiz depolama hizmetinde önemli değişikliğe gidiyor. Özellikle Fotoğraflar için yüksek kaliteli sınırsız ve süresiz ücretsiz kullanım kaldırılıyor. 15 GB sonrası ücrete tabi olacak.

Google Blog‘a göre 4 trilyon fotoğraf Google Fotoğraflar’da depolanıyor ve her hafta 25 milyar yeni fotoğraf ve video ekleniyor.

1 Haziran 2021’den sonra da her Google Hesabı olana 15GB’lık ücretsiz depolama hakkı verilmeye devam edecek ancak ciddi manada değişikliklere gidilecek. Hesabına ait olan 15 BG’lık depolama alanı Fotoğraflar, Drive ve Gmail gibi tüm hizmetleri kapsayacak.

Bu süre zarfında yapman gereken bir şey yok. Ancak bu tarihten sonra yükleyeceğin yüksek kaliteli fotoğraflara dikkat etmelisin. Çünkü her kullanımın limitini etkileyecek ve sınıra yaklaşman durumunda bildirim alacaksın.

Gmail, Fotoğraflar, Drive gibi hizmetlerde verilen bulut depolama, Google One çatısı altında birleştirilecek. 15 GB sınırını aşman durumunda ek alan satın almak zorunda kalacaksın.

Pixel telefon kullanıcıları şanslı onlar bu yeni düzenlemeden etkilenmeyecek.

Google Ücretsiz Depolama Kontrolü

google-ücretsiz-depolama

 

1 Haziran öncesi yüklediğin fotoğraflar bundan çok etkilenmeyecek. Ancak sonrasında dikkatli bir şekilde kullanmalısın. Daha dikkatli kullanım için Google Fotoğraflar‘a bir araç ekleyecek.

Bu araç sayesinde yedeklediğin fotoğraflarına bakabileceksin. Tarihsel sıralama ile fotoğraflarını görüntüleyebilirsin. Artık görmek istemediğin fotoğraflar varsa bunları kolayca silebilecek ve yeni alan açabileceksin. Yüksek kaliteli fotoğraflarını sıkıştırmayı da tercih edebilirsin.

Google hizmetlerinden herhangi birinde veya birden fazlasında, 24 ay boyunca hiç bir etkinliğin olmazsa, pasif kalırsan depolama alanındaki içeriklerin silinebilecek.

15 GB sana yetmezse Google One‘dan dilediğin depolama seçeneklerinden birine aylık abonelik satın alabilirsin.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir