wechat-nedir-ne-işe-yarar

WeChat Nedir, Ne İşe Yarar, Tüm Bilmen Gerekenler

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz WeChat nedir, ne işe yarar sen de merak ediyor musun? Kafana takılan birçok soruya cevap bulacağın bu makaleyi hemen okuyacaksın.

Akıllı telefonlar sesli hatta görüntülü arama yapmayı çok kolaylaştırmış olsa da tüm dünyada ve ülkemizde insanlar mesajlaşmayı hala çok seviyor.

Anlık mesajlaşma uygulamalarına olan bu rağbet piyasayı da oldukça kızıştırıyor ve birçok uygulamanın geliştirilmesine neden oluyor.

İş dünyasında sıkça kullanılan Slack nedir, ne işe yarar daha önce bahsetmiştik.

Bugün ise yine bir başka popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat’i Blogsal.net’te inceliyoruz ve akıllara takılan sorulara yanıtlar arıyoruz.

Peki bu WeChat nedir, ne işe yarar? Çok daha fazlasına cevap bulmak için okumaya devam et.

WeChat Nedir, Ne İşe Yarar?

wechat-nedir-ne-işe-yarar

Çin’den doğup tüm dünyaya yayılan ve gündemden düşmeyen bu uygulamayı şimdi yakından tanıyalım.

WeChat Nedir?

2011 yılının ocak ayında Çinli Tencent tarafından yayınlanan bir anlık mesajlaşma uygulaması. Statista’ya göre aylık aktif 1.203 milyar kullanıcısıyla WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri.

Ancak anlık mesajlaşma uygulamalarından farklılaşan pek çok ek özelliğe sahip. Birçok şeyi ek bir uygulamaya gerek kalmadan yapabildiğinden ana kara Çin’de “her şeyin uygulaması” ve “süper uygulama” olarak adlandırılıyor.

Sadece bir mesajlaşma uygulaması değil aynı zamanda bir sosyal medya. Ne demek istediğimizi okudukça daha iyi anlayacaksın.

WeChat Nedir Türkçe Karşılığı Var mı?

Popüler uygulama, WeChat nedir Türkçe kelime karşılığı ne olabilir diye merak ediyorsan hemen söyleyeyim. Çinceden bire bir çevrildiğinde “küçük mesaj” anlamına geliyor.

Çinlilerin bu süper uygulaması neler yapabiliyor, bakalım.

WeChat Ne İşe Yarar?

wechat-nedir-ne-işe-yarar

İlk çıkışında sadece basit bir mesajlaşma uygulaması iken bugün mesajlaşmaktan alışveriş yapmaya, fatura ödemekten resmi kurumlarla iletişime geçmeye kadar pek çok işe yarıyor.

Burada bahsedeceğimiz birçok özellik daha ziyade Çin’de kullanılıyor ama uygulamanın neler yapabildiğini gösterebilmek adına bunlardan bahsedeceğiz.

WeChat ne işe yarar kendin gör.

1- Mesajlaşma, Arama, Sohbet

Uygulamanın tabii ki en temel özelliği mesajlaşma. Klasik bir anlık mesajlaşma uygulamasında olması gereken tüm özelliklere sahip.

Mesaj gönderme ve alma; dosya, video, fotoğraf paylaşma gibi özelliklerin yanı sıra 500 kişiye kadar grup sohbetine izin veriyor.

Mesajlarına emojiler, çıkartmalar ekleyebilir, çıkartmalarını kendi özçekimlerinle özelleştirebilirsin. Çıkartma galerisinde animasyon ve çizgi film karakterlerinden yapılmış onlarca çıkartma bulabilirsin.

Anlık konumunu paylaşarak yol tarif etme derdin de kurtulabilirsin.

Kişilerinle sesli ve görüntülü konuşma yapabilirsin. Zoom kadar olmasa da görüntülü aramalarına 9 kişiye kadar ekleyebilir, telekonferans yapabilirsin.

Canın sıkıldığında sohbet edecek birilerini bulmak istersen telefonunu sallayarakYakındaki Kişiler”e ulaşabilirsin. Senin gibi telefonunu sallayan insanlarla hemen sohbete başlayabilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsin.

2- Anlar

Anlar özelliği uygulamaya sosyal ağ özelliğine getiriyor. Yani WeChat’i bir Instagram veya Facebook gibi kullanabilirsin.

Fotoğraflar, 15 saniyelik videolar, müzik ve bağlantılar paylaşabilirsin. Dilersen bu gönderilerini doğrudan Facebook ve Twitter üzerinden de otomatik olarak paylaşabilirsin.

Burada günlük hayatına dair paylaşımlarda bulunabilir, diğer insanların neler yaptıklarına göz atabilirsin.

3- Zaman Kapsülü

Zaman Kapsülü, meşhur Instagram ve Snapchat hikayelerine benziyor. Hayatına dair fotoğraflar ve kısa videolar paylaşabiliyorsun ve 24 saat yayında kalıyor.

En iyi hikayelere de göz atma fırsatı sunuyor.

4- Herkese Açık Hesaplar ve Resmi Hesaplar

WeChat’te gizli bir hesap ayarlayabileceğin gibi herkese açık bir hesap da düzenleyebilirsin. Herkes açık bir hesabın olduğunda takipçilerin olacak ve onlarla etkileşime geçebilirsin. Akışında paylaşımlar yapabilir, herkesin görmesini sağlayabilirsin.

Resmi kurum ve kuruluşlar, şirketler, gruplar, resmi hesap oluşturabilir. Çin’de WeChat resmi hesabı olmayan kurum neredeyse yok gibi. Takipçilerine uygulama aracılığıyla ulaşıyor. Takipçilerine mesaj göndermenin yanı sıra özgün içerikler de sunuyor.

Kişilerde kimliklerini doğrulayarak resmi hesap oluşturabiliyor. Resmi hesaplar hastane ön randevusu gibi işlemlerde kullanılabiliyor.

5- Ödeme Yapma, Para Transferi, Alışveriş

wechat-nedir-ne-işe-yarar

Çin’de çok geniş bir ödeme yelpazesine sahip uygulamayı e-cüzdan olarak kullanabilirsin. Banka hesabına tanımlı WeChat uygulamanla gittiğin her yerde para yerine kullanabilirsin.

Dahili QR kodu okuyucusu ve oluşturucusu sayesinde tüm ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Tüm alışverişlerinde kullanabilir, online sipariş verebilir, fatura (elektrik, su vs.) ödemesi dahi yapabilirsin. Çin’de bir restorana gittiğinde sipariş verebilir, kasada ödemeni yapabilirsin. Sokak satıcıları da uygulamayla ödeme kabul ediyor.

Kullanıcılar uygulama üzerinden birbirine para gönderebiliyor. Çinliler, Bahar Bayramı’nda Red Envelops (kırmızı zarf) veya Lucky Money (şans parası) diye bilinen para gönderme âdetlerini uygulama üzerinden yapıyorlar.

6- Oyunlar

Arkadaşlarına mini oyunlarda meydan okuyabilir, keyifli zaman geçirebilirsin. Oyun oynarken sohbet edebilirsin.

WeChat mini oyunlarından veya Tencent Games’ten oyunlar seçip arkadaşlarınla ezeli bir rekabete başlayabilirsin.

7- Mini Programlar

2017 yılında Mini Programlar özelliğini duyurdu ve WeChat bir eko-sistem haline dönüştü. Yani uygulama içinde uygulama haline geldi. Geliştiriciler, iş sahipleri, WeChat’te çalışabilecek uygulamalar tasarlamaya ve sisteme entegre etmeye başladı.

Bir dizi uygulamayı, üçüncü parti hizmeti, indirmene gerek kalmıyor. Bunun yerine mini uygulamaları WeChat’in içinde kullanabilirsin. Mini uygulamalarla doktor randevusu alabilir, taksi çağırabilir veya kredi başvurusu yapabilirsin.

Özellikle ürün veya hizmet satmak isteyenler mini programları tercih ediyor.

8- WeChat İşletme

E-ticaretin daha da önem kazandığı günümüzde müşterilerine daha hızlı ulaşmak isteyen işletmeler WeChat’i tercih ediyor. Uygulama, işletmelere yönelik özel çözümler sunuyor.

Müşteri ilişkilerini güçlendirmek, kolay yoldan destek sağlamak, ürün tanıtmak ve satmak isteyen firmalar da uygulamayı yoğun bir şekilde kullanıyor.

9- Diğer Sundukları

Uygulama bahsettiklerimizin dışında farklı özellikler de sunmaya devam ediyor. WeRun özelliğiyle arkadaşlarınla tatlı bir rekabete girebilir, yürüyerek sağlıklı yaşama adım atabilirsin.

Adım sayar işlevi gören özellik, arkadaşlarınla sonuçları paylaşmanı ve onların adımlarını görmeni sağlıyor.

WeChat Out özelliğiyle dünyanın dört bir tarafındaki mobil ve sabit telefonları uygun fiyatlarla aramana imkan tanıyor.

Kişi eklemeyi oldukça kolay hale getiriyor. QR kodunu tarayarak bir kişiyi ekleyebilir veya kendi QR kodunu göndererek seni eklemesini sağlayabilirsin.

Arkadaşlarını uygulamayı kullanmaları için davet edebilir, Arkadaş Radarı ile yakınındaki arkadaşlarını kolayca kişilerine ekleyebilirsin.

Şişede Mesaj özelliği ise şişenin içine mesaj yazılıp atılan çok eski yıllara bir atıfta bulunuyor. Sen de mesaj yazıp şişenin içinde atabilirsin. Varsa atılan bir şişeyi alıp okuyabilir ve cevap yazabilirsin.

Uygulama çoklu platform desteğine sahip. Mobil cihazlarında, web tarayıcılarında ve bilgisayarında (Mac, Windows) kullanabileceğin sürümleri mevcut.

WeChat indir, tüm bunları ve daha fazlasını kendin gör.

WeChat uygulamasının özellikleri hakkında aşağıdaki videoyu izleyerek de bilgi alabilirsin.

WeChat Nasıl Kullanılır?

Uygulama diğer mesajlaşma uygulamalarına benzer bir şekilde kullanılıyor. Haliyle önce kayıt olmalı, numaranı doğrulamalısın. Erişim izinlerini vermeyi de unutma.

Kısaca WeChat nasıl kullanılır değinecek olursak uygulamayı açtıktan sonra Facebook veya telefon numaranla kayıt olabilirsin. Telefon numaranla kayıt olmayı seçtiğinde:

  1. Adını, telefon numaranı gir ve bir parola belirle
  2. Güvenlik doğrulamasını yap.
  3. Profilini oluştur ve arkadaşlarını ekle.

Artık WeChat kullanmaya, sohbet etmeye, geniş bir sosyal ağa katılmaya hazırsın.

Çin’de WeChat uygulaması nasıl kullanılıyor ve uygulamayla neler yapabilirsin görmek için aşağıdaki videoyu izle.

WeChat Güvenli mi?

wechat-nedir-ne-işe-yarar

WeChat güvenli mi sorusu en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Uygulama ile ilgili gelişmeleri aktaralım ve buna sen karar ver.

Öncelikle dünya genelinde durum ne kısaca değinelim. 2013 yılında pornografik içeriklerin paylaşımını kolaylaştırdığı için İran’da yasaklandı ancak 2018’de engel kaldırıldı.

Kullanıcı bilgilerini iletişim gözetim kurumu ile paylaşmadığı gerekçesiyle 6 Mayıs 2017’de Rusya tarafından erişime kapandı. 5 gün sonra istenilen bilgilerin verilmesi üzerine uygulamaya erişim tekrar açıldı.

Kullanıcı verilerini yetkisiz kurum ve kuruluşlarla paylaştığı gerekçesiyle Haziran 2020’de Hindistan, uygulamayı yasaklı Çinli uygulamalar listesine aldı.

Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerinin başka bir ülkede saklanamayacağı gerekçesiyle ABD, uygulamayı kara listeye aldı ve kendisine Amerikan bir ortak bulması, sunucularını Amerika’ya taşıması için 20 Eylül 2020’ye kadar süre tanıdı. Para transferi yasaklı ve görüşmeler halen sürüyor.

Uygulamanın ana karası Çin’e gelindiğinde ise işler biraz daha değişiyor. Çin’de sıkı bir İnternet denetimi ve sansürü söz konusu. Popüler sosyal medya ağları yasak durumda. Çinliler de haliyle WeChat’e yönelmiş durumda.

Uygulamanın ana sunucuları Çin’de. Haliyle paylaşılan içerikler, anahtar kelime taraması, filtreleme gibi pek çok kontrolden geçiyor ve sansüre uğruyor. Hükumetçe istenilmeyen bilgi, belge ve haberlerin paylaşılması engelleniyor ve verilere istenilen an erişilebiliyor.

Türkiye’de ise yeni sosyal medya düzenlemesiyle birlikte 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Uygulama, ne yapacak ileride göreceğiz.

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda hiçbir uygulamanın %100 güvenli olmayacağını hatırlatalım. Kişisel verilerin ve gizliliğin çok önemli. Uygulama, gizlilik ve güvenlik konusunda Trust ile iş birliği yaptığını söylüyor.

Uygulama izinlerini sınırlı tutman, ihtiyacın yoksa hesabını gizli olarak düzenlemen faydalı olacaktır. Unutma ki sunucular Çin’de olduğu için verilerinin işlenmediğine, kullanıcı hareketlerinin takip edilmediğine dair bir garanti yok. En iyi örnek ise TikTok skandalı.

Her şeye rağmen kullanıp kullanmamak sana kalmış.

Sonuç Olarak

WeChat, giderek artan kullanıcı sayısı ve ek özellikleri ile anlık mesajlaşma uygulamaları için dişli bir rakip. Kullanıcıların hayatlarını oldukça kolaylaştırıyor.

Bu “süper uygulama”yı özellikle Çin’e seyahat etmek, orada kalmak veya Çin’deki bir yakınınla iletişime geçmek istiyorsan yüklemek zorundasın. Facebook, Instagram kullanırım diye bekleme.

Çin’de dijital para, neredeyse kâğıt paranın yerine geçmiş durumda, elbette WeChat gibi uygulamalar sayesinde.

Gizlilik ve güvenlik en büyük çekincelerden bir tanesi. Hangi uygulamada değil ki? Instagram’da gizlilik ne kadar mümkün, o bile tartışmalı. Blog yazımızı okursan daha iyi anlayacaksın.

Bugün, WeChat nedir, ne işe yarar aktardık. Uygulamayı kullanıyorsan düşüncelerini bizimle ve tüm okuyucularımızla paylaşmak için yorumlar kısmında yaz.

Arkadaşlarının bu uygulama hakkında bilgi edinmesini istiyorsan sosyal medya hesaplarında makalemizi lütfen paylaş.

Blogsal.net’e abone olmayı unutma. Keyifli sohbetler!

WeChat Nedir, Ne İşe Yarar: Sık Sorulan Sorular

1- WeChat uygulaması nedir?

WeChat, mesajlaşma yönüyle WhatsApp’a, arkadaş bulma noktasında Tinder’a, fotoğraf/video paylaşma ve sosyalleşme bakımından Instagram ve Facebook’a, ödeme yöntemi olarak PayPal’a ve Papara’ya benzeyen çoklu çözümler sunan Çinli süper uygulama.

2- WeChat ne demek?

WeChat, İngilizce yazılışına bakıldığında “sohbet ediyoruz” gibi bir anlam çıkarılsa da uygulamanın Çince ismine bakıldığına “küçük mesaj” anlamına geliyor.

3- WeChat arkadaş doğrulaması nedir?

WeChat’e ilk defa üye olurken güvenlik nedeniyle arkadaş doğrulaması yapmanı ister. WeChat’i kullanan bir arkadaşın varsa onun kodunu girerek doğrulama işlemini tamamlayabilirsin. Arkadaşın yoksa uygulama üzerinden Yardım’a başvurabilirsin.

4- WeChat ücretli mi?

WhatsApp, Telegram gibi WeChat de tamamen ücretsiz bir uygulama. Ancak uygulama içerisinde ücretli hizmetler sunulabilmekte. Özellikle Çin’de bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir