Triger değişimi

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Triger değişimi

triger değişimi
triger değişimi

Triger değişimi otomobil bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli kalemler dendir. Triger kayışı değişimini yetkili serviste veya bildiğiniz tecrübeli bir ustada yaptırmanız aracınızın sağlığı açısından iyi olacaktır. Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi eksantrik millerine aktaran bir yapıdır. Kısaca özetleyecek olursak triger kayışı sübapların açılıp kapanmasını da sağlarlar. Triger kısaca hareket aktarımını sağlayan parçalardan bir tanesidir.

Triger kayışı değişimi neden önemlidir

Triger kayışının değişimi aracımız için çok önemlidir. Çünkü sübaplara ve bazı motorlarda motor suyu devir daim sistemlerine hareket sağlarlar. Triger kayışımızın koptuğunu var sayar isek aracımızın hararet yapması olağan bir durum olur. Bu nedenlerden ötürü triger kayışımızın değişimi çok önem arz eder.

Triger değişimi kaç km’de bir yapılmalıdır

Triger değişimi tüm araçları kapsamamasına rağmen 4 yılda bir veyahut 60.000 km’de yapılmalıdır. Bu şu demek oluyor ki triger kayışımızın ömrü 4 yılda veyahut 60.000 km’dir. Çoğu otomobil kullanıcısı triger değişimine dikkat etmediğinden dolayı, çok büyük arızalarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Triger kayışımızın takibini çok dikkatli bir şekilde yapmalıyız ve zamanı geldiğinde yetkili servislerde veyahut bildiğimiz tecrübeli bir usta da triger değişimini yapmalıyız.

Her otomobilde triger kayışı var mıdır

Her otomobilde triger kayışı yoktur. Bazı otomobillerin bu görevi üstlenen parçası zincirdir. Ve bu zincirler hareket aktarımını gerçekleştirirler. Kayış değil de zincir olan parçalara sahip motorların triger değişimi zamanları 60.000 km değil 100.000 km’de birdir. Çünkü zincirler kayışlara göre daya fazla dayanıklıdırlar.

Triger zinciri kaç km’de bir değiştirilmelidir

Triger kayışı yerine kullanılan triger zincirleri otomobil firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle triger zincirlerin kullanım süreleri motor firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki sizin aracınızın trigeri zincirden oluşan bir sisteme sahipse 100.000 km’de bir kontrol ettirip değiştirmenizde fayda vardır. Sonuç olarak triger kayışları aracımızın ana damarları arasındadır. Bu sebepten ötürü kopmaları halinde motorumuzda geri dönüşü olmayan büyük arızalar açabilmektedirler. Bu durumda otomobil kullanıcılarını üzen bir durumdur. Bu nedenlerden ötürü triger değişimini zamanında yaptırmak gayet önem arz etmektedir.

Önerilen Video : Motor Yağ Bakımı

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir