Manifold arızası nasıl anlaşılır

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Manifold arızası nasıl anlaşılır

manifold arızası nasıl anlaşılır
manifold arızası nasıl anlaşılır

Manifold arızası nasıl anlaşılır sorusu çoğu otomobil kullanıcılarının aklına takılan sorulardandır. Öncelikle manifoldun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Manifold otomobilin motoru içerisinde yakıtın yanması sonucu oluşan dumanın, karbondioksitin dışarı atılmasını sağlayan aracın ana parçalarından bir tanesidir. Manifold arızaları otomobil bakımı konusunda en önemli durumlardan birisidir. Manifold arızalarının çoğu kısık bir ıslık sesi gibi başlayarak her geçen gün artarlar. Manifold arızalarının genellikle turbo arızalarıyla karıştırılmaları aşikâr bir durumdur. Manifold arızalarının sesinden anlaşılması çok doğaldır. Çünkü motor içerisine giren basınçlı havanın karbondioksit yüküyle tekrar dışarı çıkması sonucu oluşan sesi bize bildirir. Bu tarz durumlarda manifoldumuz da sorun varsa genellikle ıslık sesi şeklinde bir sesle kaçağı bulabiliriz. Tabii ki kesin sonuca erişmek için iyi bir manifold ve egzoz ustasına uğramanızda fayda vardır.

Manifold motor içerisindeki karbondioksitli havayı dışarı attığı için herhangi bir sorunda çekiş sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bu sebeplerden ötürü çoğu zaman turbo arızalarıyla manifold arızaları karıştırılmaktadırlar. Manifolddan bir ses duyduğunuz anda hemen sorunu turboya yormamak an mantıklı hareketi yapmaktır.

Manifold Arızaları

Manifold arızaları nasıl anlaşılır kısaca özetleyecek olursak şunları dile getirebiliriz. Birinci olarak motorunuzun alt kısmından ıslık sesi gibi bir ses duyuyorsanız, manifoldu kontrol etmenizde fayda vardır. Bu tarz ıslık sesi gibi sorunlar turbonun arızalarıyla da ilişkilendirilebilir. Bu durumu da göz ardı etmemeniz gerekir. Eğer ki manifold kısmında küçük bir kaçak oluşmuş ise bu durumda kaçağın olduğu kısımda kurumlanmalar gözlenmektedir. Kaçağın olduğunu da bu şekilde ki kurumlanmalardan anlayabiliriz. Manifolddaki kaçakların zamanla tamiratını yaptırmadığımızda git git arıza büyüyecek ve manifold contasının zarar görmesine neden olacaktır. Bu sebeple karşılaştığınız sorunun çözümü için en kısa sürede tecrübeli bir manifold ustasından yardım almanız yararınıza olacaktır. Yoksa manifold contasının masrafını da yüklenmiş olacaksınız.

Manifold egzoz kısmına bağlı olduğundan egzozda var olan bir arızayı manifold arızası gibi hissetmeniz de normal bir durumdur. Manifold arızasının dikkatlice incelenmesi ve tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden tecrübeli ve alanında uzman bir ustayla görüşmelisiniz. Bu yazımızda sizler için manifold arızaları nasıl anlaşılır gibi sorularımıza yanıt almaya çalıştık.

Önerilen videomuz : buji ne işe yarar

 

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir