Buji ne işe yarar?

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Buji ne işe yarar?

buji ne işe yarar
buji ne işe yarar

Buji ne işe yarar sorusu çoğu otomobil kullanıcısın düşündüğü ve merak ettiği konular arasında yer alır. Buji otomobil parçaları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Motorun ilk hareketlenmesini ve hareketinin devamını sağlayan parçalardandır. Otomobilinizin bujisi bozuk olduğunda aracınız sıkıntılı hareket eder veyahut hiç hareket etmez. Bunu göz önüne alarak bujilerinizi zamanında değiştirmenizi öneririz.

Buji değişimi önem arz eden konular arasındadır. Bu sebeple göz ardı etmeniz sizin için faydalı sonuçlar doğurmayabilirler. Bujilerin ne işe yaradıklarını, genellikle bozuldukları anda anlamaktayız. Bu kötü duruma düşmemek için bujilerimizi sıklıkla kontrol ederek değiştirmemizde fayda vardır. Bujiler kablolar vasıtasıyla aküden ve sistemden gelen yüksek voltajdaki enerjinin motordaki yataklarda yatık karışımıyla birlikte yanmalarını ve alev almalarını sağlayan parçalardır. Silindir sayısına göre otomobillerdeki sayıları artar veya azalır. Örneğin 4 silindirlik bir motorda 4 adet, 6 silindirlik bir motorda 6 adet bulunurlar.

Buji çeşitleri ve üretildikleri maddeler çok farklılık göstermektedirler. Buji tırnaklarına göre farklılıklar gösterirken üretildikleri malzemeler açısından da çok farklılıklar gösterirler. Piyasada çokça karşımıza çıkan “çift tırnak buji “, “üç tırnak buji”, “dört tırnak buji” ve “tek tırnak buji” çeşitleri kafamızı oldukça karıştırmaktadırlar. Bujilerdeki tırnak sayıları genellikle ateşlemede bulunulan sayıyı betimler. Kısaca değinmek gerekirse örneğin tek tırnak buji, tek noktadan ateşleme yaparken, üç tırnak buji 3 noktadan, dört tırnak buji ise 4 noktadan aynı anda ateşleme yaparlar. Tırnak sayısı arttıkça, ateşlemede kullanılan nokta sayısı arttığından ateşleme daha kolay gerçekleşecek ve ateşleme olmadan döngü sayısı azalacaktır. Bu da otomobilimizin daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.

Bujilerin üretim malzemeleri ise kullanım sürelerine büyük ölçüde etki etmektedir. Örneğin platin bujilerin kullanım süreleri 100.000 km ile 150.000 km arasında değişirken bu oran normal bujilerde 50.000 km ile 75.000 arasına kadar düşmektedir. Her araç için farklılık gösterse de bujilerin değişimi, otomobilimizin kitapçığında yer alan değerlere göre yapılmalıdır. Çünkü her aracın buji değerleri ve üretildikleri malzemeler farklılık arz eder. Bu nedenle buji değişimi yapılırken, otomobil firmamızın servisinden detaylı bilgi almamızda fayda vardır.

Önerilen Video Motor yağı değişiminin önemi

 

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir