Buji Değişimi

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Buji değişimi

Buji değişimi otomobil kullanıcıları için önemli konular arasında yer almaktadır. Bujiler otomobillerin çalışması için bloklar arasındaki yakıtın ateşlenmesini sağlayan parçalardandır. Buji değişimlerini zamanında yaptırmamız çok önem arz etmektedir. Buji ne işe yarar diye soranlar çoğunluklar karşımıza çıkmaktadır. Bujilerin ana işlevi otomobilin elektrik aksamından gelen enerjinin ateşlemesini sağlamaktır. Bu nedenle buji değişimi zamanında yapılması gereken, otomobil bakımları arasındadır. Buji değişim zamanları bujilerin üretildikleri malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin platin olarak üretilen bujilerin dayanıklılık oranları daha fazla olduğundan normal bujilerden daha fazla km gidebilmektedirler. Kısaca bujilerin üretim malzemeleri dayanıklılık sürelerine etki etmektedir.

Buji değişimi çoğu otomobil kullanıcılarının göz ardı ettiği, bakım periyodudur. Fakat aslına bakılırsa pekte göz ardı edilecek bir bakım periyodu değildir. Çünkü bujilerin değişimi yapılmadığında aracımızın arıza çıkartıp yolda kalma ihtimali artmaktadır. Hiçbir otomobil kullanıcısı bu tarz buji değişimi yağmadığından yolda kalmak istemez. Bu sebepler nedeniyle buji değişimlerini zamanında ve otomobilimizin kitapçığında yer alan periyotlarda değiştirmemizde yarar vardır.

Buji değişimlerini neye göre yapmamız lazımdır. Buji değişimlerini otomobil servisimizin bize söylediği periyotlarda yaptırmamızda fayda vardır. Yaptırmadığımız taktirde yolda kalmamız aşikâr bir durum teşkil eder. Buji değişimi otomobil bakımları arasında çok fazla önem arz etmektedir. Buji değişim zamanlarını kendimize yapacağımız bir takip kartıyla takip ederek hatalardan kendimizi uzak tutabiliriz. Araç bakım takip kartıyla, otomobilimizin bakım aralığını daha rahat takip edebiliriz.

Buji değişimi, normal bujiler için 40.000 km ile 50.000 km arasında yapılması gerekiyor. Fakat otomobilimizde kullanılan bujinin üretim malzemesi platin ise bu rakamlar 100.000 km ile 150.000 km arasında değişebilir. Sizin aracınızda kullanılan bujinin malzemesinin ne olduğunu bilmediğimiz için buna net bir cevap verme olasılığımız yoktur. Sizler bunu öğrenmek için aracınızın servis kitapçığına bakmalısınız veyahut otomobilinizin servisiyle görüşmelisiniz. Buji değişimini zamanında yapmanız yararınıza olacaktır. Sizlerde otomobiliniz ile yolda kalarak sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, aracınızın buji değişimlerini zamanında yaptırınız. Platin bujiye sahip bir aracınız var ise bujinizin ömrü fazla olacaktır. Bu konuyu göz ardı etmemelisiniz. Platin bujilerin fiyatları da farklıdır, kaliteleri de farklı buji çeşitleridir.

Önerilen Videomuz Motor yağ değişimi önemi

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir